Препарати для лікування пептичних виразок, інгібітор протонної помпи.
Код АТС А 02В С 02.
Клінічні характеристики.
Показання.
Лікування пептичної виразки дванадцяти палої кишки або шлунка, гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (помірні і тяжкі форми), синдрому Золлінгера-Еллісона; при комбінованій антихелікобактерній ерадикаційній терапії дванадцяти палої кишки та шлунка.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до компонентів препарату. Гепатит і цироз печінки, що супроводжується тяжкою печінковою недостатністю. Період вагітності і годування груддю. Дитячий вік до 12 років.
Спосіб застосування та дози.
Препарат застосовують дорослим внутрішньо.
При пептичній виразці шлунка та дванадцяти палої кишки призначають по 40 мг 1 раз на добу протягом 2 - 6 тижнів.
При комбінованій ерадикаційній антихелікобактерній терапії у хворих на виразкову хворобу шлунка або дванадцяти палої кишки – по 40 мг 2 рази на добу (перед сніданком і перед вечерею або під час прийому їжі, не розжовуючи і не порушуючи цілісність таблетки, запиваючи рідиною) разом з амоксициліном по 1 г 2 рази на добу і кларитроміцином (або метронідазолом) по 0,5 г 2 рази на добу; або Пантасан 40 мг 2 рази на добу разом з вісмутом субсаліцилатом по 120 мг 4 рази на добу і тетрацикліном по 0,5 г 4 рази на добу і метронідазолом по 0,5 г 3 рази на добу. Тривалість лікування – 7 днів.
При гастроезофагеальній рефлюксній хворобі (ГЕРХ) – по 40 мг 1 раз на добу протягом 4 - 8 тижнів. Для підтримуючої терапії при ГЕРХ – по 1 таблетці 1 раз на добу терміном до 12 місяців.
При синдромі Золлінгера-Еллісона початкова доза препарату – по 40 мг 3 рази на добу, за необхідності дозу підвищують. Тривалість терапії встановлюється залежно від стану хворого.
При хронічному гастриті з підвищеною кислотоутворюючою функцією шлунка у стадії загострення призначають по 1 - 2 таблетки на добу протягом 2 - 3 тижнів.
При не виразковій диспепсії – по 1 - 2 таблетки на добу протягом 2 - 3 тижнів.
Побічні реакції.
З боку травного тракту: біль в епігастральній ділянці, запор, метеоризм, сухість у роті, блювання; дуже рідко – нудота.
З боку центральної нервової системи: головний біль; у поодиноких випадках – запаморочення, знервованість, тремор, парестезії, фотофобія, порушення зору, шум у вухах.
З боку шкіри та прилеглих тканин: свербіж, висипи; у поодиноких випадках – кропив’янка, багато формна еритема, синдром Лайєлла, синдром Стівенса-Джонсона, фото чутливість, ангіо невротичний набряк.
З боку жовчовидільної системи: порушення функції печінки, що призводило до розвитку жовтухи з або без печінкової недостатності, підвищення активності трансаміназ.
З боку кістково-м’язової системи: міалгія.
З боку системи крові: еозинофілі я.
З боку сечовидільної системи: інтерстиціальний нефрит.
Психічні розлади: депресія.
Метаболічні розлади: підвищення рівня печінкових ферментів (трансаміназ, g-ГТ), три гліцеридів; гарячка, еозинофілі я, гіперглікемія, гіперліпопроїтенемія, гіперхолестеринемія.
Організм у цілому: підвищення температури тіла, периферичні набряки. Лікування препаратом у дозі 20 мг іноді призводило до розвитку анафілактичних реакцій, включаючи анафілактичний шок.
Передозування.
Симптомами гострої токсичності є гіпоактивність, атаксія і тремор. При підозрі на передозування рекомендується провести симптоматичну терапію. Проведення діалізу не показано.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Досвід застосування Пантасану у період вагітності і годування груддю відсутній, тому не слід призначати його у ці періоди. За необхідності застосування Пантосану в період лактації годування груддю слід припинити.
Діти.
Безпека та ефективність застосування Пантасану у дітей (вік до 18 років) відсутні, тому його не рекомендується призначати цій віковій категорії пацієнтів.
Особливості застосування.
Перед початком лікування і після нього слід виключити злоякісні захворювання стравоходу і шлунка, оскільки лікування може замаскувати симптоматику і відстрочити правильну діагностику. Діагноз рефлюксної хвороби повинен підтвердитися ендоскопічно. Не рекомендується призначати Пантасан хворим на не виразкову диспепсію. У літніх хворих та у хворих з порушеннями функції нирок не рекомендується перевищувати дозу 40 мг/добу. При тяжкій нирковій недостатності режим дозування необхідно відкоригувати – по 1 таблетці через день, під контролем рівня печінкових ферментів (при його підвищенні препарат слід негайно відмінити).
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.
Під час лікування у деяких пацієнтів можливе виникнення побічних реакцій з боку нервової системи, тому слід бути обережними при керуванні авто транспортом або роботі зі складними механізмами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Може зменшити рН-залежну абсорбцію кетоконазолу та інших лікарських засобів. Можна комбінувати з препаратами, що метаболізуються за участю ферментної системи цитохрому Р450 (феназепам, діазепам, дигоксин, теофілін, карбамазепін, диклофенак, напроксен, піроксикам, фенітоїн, варфарин, ніфедипін, метопролол, етанол). Не впливає на ефективність гормональних контрацептивів.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Пантопразол є блокатором шлункової секреції, він гальмує активність Н+ -К+ -АТФази у парієнтальних клітинах шлунка і таким чином блокує останню фазу секреції соляної кислоти. Це призводить до зменшення рівня базальної секреції незалежно від природи подразнення. Має антибактеріальну активність щодо Нelicobacter pylori і сприяє прояву антихелікобактерного ефекту інших препаратів. Терапевтичний ефект після одноразової дози настає швидко і зберігається протягом 24 годин.
Фармакокінетика. Швидко і повністю абсорбується після прийому внутрішньо. Абсолютна біодоступність становить 77 %. Максимальна концентрація досягається через 2 - 4 години. Зв’язування з білками плазми становить 98 %. Період напів виведення – приблизно 1 година. Дуже слабко проникає через гематоенцефалічний бар’єр. Метаболізується в печінці. Виводиться переважно з сечею (82 %) у вигляді метаболітів, у невеликій кількості спостерігається в калі. Не кумулює. Період напів виведення у хворих на цироз печінки зростає до 7 - 9 годин, з печінковою недостатністю – збільшується незначно, але період напів виведення основного метаболіту досягає 2 - 3 годин.
Фармацевтичні характеристики:
основні фізико-хімічні властивості: круглі двоопуклі таблетки жовтого кольору, вкриті оболонкою.
Термін придатності.
2 роки.
Умови зберігання.
Зберігати у сухому, захищеному від світла місці при температурі не вище 25 °С.
Зберігати в недоступному для дітей місці.
Упаковка.
По 10 таблеток у стрипі, кожний у картонній упаковці.
По 10 таблеток у стрипі, по 3 стрипи в картонній упаковці.
Категорія відпуску.
За рецептом.
Виробник.
САН ФАРМАСЬЮТИКАЛ ІНДАСТРІЗ ЛТД.
Місцезнаходження.
Сурвей № 214, Гавернмент Індастріал Еріа, Фаза ІІ, Сілвасса – 396 230, (У. Т. Дадра & Нагар Хавелі), Індія.