Фармакотерапевтична група. АнтагоністиН 2-рецепторів. Засоби для лікування пептичної виразки шлунка. Код АТС АО 2В АО 2
Фармакологічні властивості. Активний компонент препарату ранітидин є антагоністом Н 2-рецепторів. Основні фармакологічні ефекти препарату – пригнічення секреції шлункового соку за рахунок блокадигіста мінових Н 2-рецепторів. Швидко зникають симптоми, пов’язані з надлишковою секрецією кислоти соляної (печія, диспепсія). Одна таблетка діє протягом 6-8години.
Фармакокінетика. Приблизно 50% прийнятої внутрішньо дози ранітидину всмоктується з шлунково-кишкового тракту. Максимальна концентрація в крові після прийнятої добової дози 150 мг досягає величини 478 мкг/мл протягом tmax, що становить 2,63 години.
На всмоктування препарату приймання їжі не має суттєвого впливу. Період напівелімінації препарату становить приблизно 2години. Ранітидин виділяється з грудним молоком і досягає концентрації від 25-100% її рівня у сировотці крові.
Ранітидин біотрансформується в печінці до N-оксидуранітидину, диметилранітидину (1%) та S-оксиду ранітидину (1%).
Ранітидин виводиться з організму, головним чином, ізсечею шляхом клуб очкової фільтрації.
Ранітидин можна виділити з організму шляхомгемодіалізу.
Показання для застосування. Симптоматичне лікування печії та диспептичних розладів, які мають місце при відсутності органічних захворювань травного тракту.
Спосіб застосування та дози. Дорослі і діти старші 12років.
У випадку появи диспептичних розладів призначають по 1 таблетці, вкритій оболонкою, 75 мг. Якщо після застосування препарату симптоми утримуються довше, ніж 1 годину, слід призначити додатково 75 мг препарату. Не слід призначати бульше 2 таблеток на добу.
Таблетку слід проковтнути цілою, запиваючи невеликою кількістю води. Курс лікування становить не більше 2 тижнів. Якщо симптоми не зникають через 2 тижні лікування, пацієнт повинен звернутися до лікаря.
Побічна дія.
Ранигаст® 75, як правило, добре переноситься.
Протягом лікування можливі прояви таких небажанихсимтомів, як втомлюваність, головний біль та запаморочення, сонливість або безсоння, погіршення зору.
Ранітидин рідко викликає порушення серцевого ритму (зменшення чи збільшення частоти серцевих скорочень), шлунково-кишкові розлади (нудота, блювання, пронос, біль в животі) та розлади функції печінки.
Спорадично можуть з’явитися алергічні реакції. Раптова поява таких симптомів, як стискаючий біль в грудній клітині, дихання зісвистом, висип, свербіж шкіри обличчя і повік може свідчити про підвищену чутливість до препарату.
В окремих випадках можливі зміни в картині крові (лейкопенія, гранулоцит опенія, тромбоцит опенія), біль у м’язах та суглобах.
Протипоказання.
Підвищена індивідуальна чутливість до ранітидину абоінших компонентів препарату.
Не рекомендовано для застосування у дітей до 12років.
Вагітність.
Лактація.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Засоби, що понижують кислотність, прийняті одночасно з ранітидином, не впливають на процес його всмоктування.
Ранітидин, знижуючи кислотність шлункового соку, може змінювати всмоктування таких препаратів, як, наприклад, кетоконазол, ефіриампіциліну.
Паління знижує ефективність ранітидину.
Передозування. У результаті передозування препарату „Ранигаст® 75” можлива короткочасна поява небажаних симптомів, подібних до тих, які можуть з’явитись під час лікування ранітидином (див. розділ – „Побічна дія”).
Іноді можливі прояви гіпотензії та порушення ходи.
У випадку отруєння цим препаратом специфічний антидот відсутній.
При отруєнні слід звернутись до лікаря, який призначить відповідне лікування.
Особливості застосування. Перед початком лікування препаратом слід проконсультуватися у лікаря у таких випадках:
недостатність функції печінки та нирок;
розлади серцевої функції;
порфірія;
незаплановане зниження ваги тіла із супутньою диспепсією, яка вперше проявилась в середньому чи похилому віці;
супутні захворювання, які лікуються іншими препаратами, призначеними лікарем.
Вплив препарату на здатність до керування транспортними засобами та виконання робіт, які вимагають високої швидкості психомоторної реакції.
Небажані явища з боку центральної нервової системи, такі як запаморочення, сонливість, погіршення зору, можуть пригнічувати психомоторну активніть і тому препарати при керуванні транспортними засобами тапри обслуговуванні обладнання треба застосовувати з обережністю.
Умови та термін зберігання. Препарат зберігати всухому, захищеному від світла місці, при температурі нижче 25º С.