Фармакотерапевтична група. Проносні засоби. Код АТС А 06А В 06.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Чинить проносну дію, обумовлену гальмуванням абсорбції іонів натрію, води, D-ксилози (внаслідок інгібування Na+-, К+- АТФ-ази слизової оболонки кишечнику), і стимуляцією секреції натрію й води в просвіт кишечнику за рахунок збільшення концентрації простагландину Е 2 у його стінці. Це призводить до збільшення об’єму кишкового вмісту й проявляється в пом'якшенні або розрідженні калових мас. Речовини препарату під дією ферментативних систем нормальної мікрофлори кишечнику підлягають в організмі гідролітичному розщепленню з утворенням активних речовин, таких як емодин, реїн, реумемодин, хризофанол, хризофанова кислота, які безпосередньо впливають на рецепторний апарат слизової оболонки ободової кишки, що спричиняє посилення перистальтики. Після прийому внутрішньо ефект розвивається через 8 - 10 годин.
Фармакокінетика: Резорбційної дії не чинить.
Показання для застосування. Хронічний запор.
Спосіб застосування та дози. Приймають внутрішньо.
Дорослим та дітям старше 12 років призначають внутрішньо по 1 таблетці перед сном. За необхідності дозу можна підвищити до 2-3 таблеток на 1 прийом.
Дітям віком 6-12 років призначають по 1 таблетці перед сном. За необхідності дозу можна підвищити до 2 таблеток.
Тривалість лікування визначається індивідуально, з урахуванням вираженості специфічної симптоматики.
Побічна дія. Метеоризм, кишкові коліки, діарея, алергічні реакції. При тривалому застосуванні можливий розвиток діареї з метаболічними розладами, дегідратація, втрата з калом електролітів, переважно калію, альбумінурія, гематурія, нудота, блювання, знебарвлення сечі, шкірні висипи, судоми, судинний колапс. При розвитку побічної дії необхідно припинити прийом препарату або знизити його дозу в 2 рази.
Протипоказання. Кишкова непрохідність, апендицит та інші запальні захворювання органів черевної порожнини, спастичний коліт, защемлена грижа, нейрогенний запор і запор при ендокринних захворюваннях, підвищена чутливість до компонентів препарату, перитоніт, шлунково-кишкові та маточні кровотечі, цистит, порушення водно-електролітного балансу, біль у животі, вагітність, період годування груддю, дитячий вік до 6 років.
Передозування. Симптоми: діарея з метаболічними розладами, дегідратація, втрата з калом електролітів, переважно калію, альбумінурія, гематурія, нудота, блювання, знебарвлення сечі, шкірні висипи, судоми, судинний колапс. Лікування: симптоматична терапія.
Особливості застосування. Не рекомендується приймати протягом тривалого часу (більше 1 тижня), щоб запобігти розвитку діареї, дегідратації та атонії товстого кишечнику. З обережністю потрібно призначати препарат при вираженому порушенні функції печінки і нирок.
Під час лікування припинити годування груддю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не рекомендується приймати препарат протягом 2 годин до або після прийому інших лікарських засобів, це може зменшити всмоктування та ефективність останніх. При тривалому застосуванні можливе посилення дії серцевих глікозидів і вплив на дію анти аритмічних препаратів через можливість розвитку гіпокаліємії. Ризик розвитку гіпокаліємії зростає при одночасному застосуванні з ті азидними діуретиками, глюкокортикоїдами, препаратами солодки.
Умови та термін зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світла місці при температурі від 8 до 25 °С. Зберігати в недоступному для дітей місці.
Термін придатності – 3 роки.
Упаковка. Таблетки по 13,5 мг № 10 та 10х 10 у блістерах.