міжнародна та хімічна назви: travoprost; ізопропіл (Z)-7-[(1R,2R,3R,5S)-3,5-дигідрокси-2-[(1E,3R)-3-гідрокси-4-[α,α,α-трифлуоро-m-толіл) окси]-1-бутеніл]циклопентил]-5-гептеноат;
основні фізико-хімічні властивості: безбарвний, прозорий розчин;
склад: 1 мл розчину містить 40 мкг травопросту;
допоміжні речовини: бензалконію хлорид, поліетоксильована гідрогенізована касторова олія 40 (HCO-40), трометамол, динатрію едетат, кислота борна, маніт, натрію гідроксид та/або кислота соляна (для регулювання рН), вода очищена.
Форма випуску. Краплі очні.
Фармакотерапевтична група. Засоби для застосування в офтальмології. Протиглаукомні препарати та міотичні засоби. Код АТС S01Е Е 04.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Травопрост, аналог F2a простагландину, є його повним селективним агоністом, який має високий ступінь спорідненості з FP рецепторами простагландину, він знижує внутрішньо очний тиск, збільшуючи відтік внутрішньо очної рідини по трабекулярній сітці та увеосклеральним шляхом. Зниження внутрішньо очного тиску у людини починається приблизно через 2 год. після застосування препарату, а максимальний ефект досягається через 12 год. Значне зниження внутрішньо очного тиску при застосуванні одноразової дози зберігається протягом більш ніж 24 год.
Дані щодо застосування ТРАВАТАНу в комбінації з тимололом 0,5 % обмежені; дані щодо застосування препарату в комбінації з бримонідином 0,2 % були отримані при проведенні клінічних досліджень, які продемонстрували додаткову дію ТРАВАТАНу при його поєднанні з цими антиглаукомними засобами. Клінічні дані стосовно супутнього застосування крапель з іншими офтальмологічними гіпотензивними лікарськими засобами відсутні.
Травопрост значно збільшував приплив крові до очного нерва у кролів після 7 днів місцевого застосування в око (1,4 мкг один раз на добу).
У дослідженнях офтальмологічної токсичності на мавпах введення травопросту в дозі
0,45 мкг двічі на добу спричиняло збільшення очної щілини. Місцеве застосування травопросту в праве око мавп у концентраціях до 0,012 % двічі на добу протягом одного року не призвело до виникнення системної токсичності.
Дослідження токсичного впливу на репродуктивну функцію були проведені на щурах, мишах і кролях при системному способі введення. Результати стосуються активності агоністу FP рецепторів у матці, пов’язаної з ранньою смертністю ембріона, втратою плода після імплантації, токсичністю для плода. У вагітних щурів системне введення травопросту в дозах, що у 200 разів перевищували терапевтичну дозу, у період органогенезу спричинило збільшення кількості пороків розвитку. Низькі рівні радіо активності вимірювалися в амніотичній рідині і тканинах плода вагітних самок щурів, яким вводили 3Н-травопрост. У ході досліджень репродуктивної функції та розвитку плода виявлено сильний вплив засобу на втрату плода з високим відсотком випадків у самок щурів та мишей (180 пг/мл і 30 пг/мл у плазмі крові відповідно) при дозах, що в 1,2–6 разів перевищували терапевтичну (до 25 пг/мл).
Фармакокінетика. Травопрост належить до ефірних проліків. Він абсорбується через рогівку, де ізопропіловий ефір гідролізу ється до активної вільної кислоти. Дослідження на кролях показали, що пікові концентрації 20 нг/мл вільної кислоти у внутрішньо очній рідині досягаються через 1–2 год. після місцевого застосування ТРАВАТАНу. Концентрації лікарської речовини у внутрішньо очній рідині знижуються з періодом напів виведення приблизно до 1,5 год.
Після закапування ТРАВАТАНу в око здоровим добровольцям виявлено низький системний вплив активної вільної кислоти. Через 10–30 хв. після введення дози спостерігалися пікові концентрації вільної активної кислоти в плазмі крові на рівні 25 пг/мл або менше; потім концентрація речовини в плазмі крові швидко знижується протягом 1 год після введення до рівня, нижчого за межу кількісного визначення 10 пг/мл. Через низькі концентрації у плазмі крові і швидке виведення після місцевого застосування, період напів виведення вільної активної кислоти у людини не визначався.
Метаболізм є основним шляхом виведення як травопросту, так і активної вільної кислоти. Шляхи системного метаболізму паралельні шляхам метаболізму ендогенного простагландину F2a, які характеризуються відновленням подвійного зв'язку 13–14, окисненням 15-гідроксильної групи і b-окиснювальним розщепленням верхнього бічного ланцюга.
Вільна кислота травопросту та його метаболіти, головним чином, виводяться через нирки. Дія ТРАВАТАНу досліджувалась у пацієнтів із порушеннями функції печінки (від незначних до серйозних), а також у пацієнтів із порушеннями функції нирок (від незначних до серйозних) (кліренс креатині ну нижчий за 14 мл/хв). Коригувати дозу таким пацієнтам немає необхідності.
Показання для застосування. Для зниження підвищеного внутрішньо очного тиску у пацієнтів з очною гіпертензією або відкритокутовою глаукомою.
Спосіб застосування та дози. Для офтальмологічного застосування.
Застосування для лікування дорослих, включаючи пацієнтів літнього віку
По 1 краплі ТРАВАТАНу в кон’юнктивальний мішок ураженого ока (очей) один раз на добу. Оптимальний ефект досягається при введенні дози ввечері.
Після закапування рекомендується нососльозова оклюзія або легке закриття повіки. Це знижує системну абсорбцію ліків, введених в око, що може зменшити ймовірність виникнення системних побічних ефектів.
Якщо застосовується більше одного офтальмологічного засобу для місцевого застосування, інтервал між їхнім застосуванням повинен становити не менше 5 хв.
Якщо дозу пропущено, лікування необхідно продовжити з наступної запланованої дози. Доза не повинна перевищувати однієї краплі в уражене око (очі) один раз на добу.
Якщо відбувається заміна іншого офтальмологічного антиглаукомного засобу на ТРАВАТАН, застосування іншого препарату слід припинити і наступного дня почати застосування ТРАВАТАНу.
Застосування при порушеннях функції печінки та нирок
ТРАВАТАН був досліджений у пацієнтів із порушеннями функції печінки (від слабких до серйозних), а також у пацієнтів із порушеннями функції нирок (від слабких до серйозних) (кліренс креатині ну нижчий за 14 мл/хв). Немає необхідності в коригуванні дози таким пацієнтам.
Пацієнта слід попередити, що необхідно розірвати верхню захисну упаковку безпосередньо перед першим застосуванням. Щоб попередити контамінацію кінчика крапельниці та розчину, необхідно бути обережним та не торкатися повік, прилеглих ділянок або інших поверхонь кінчиком флакона-крапельниці.
Побічна дія. При проведенні клінічних досліджень, до яких було залучено більш ніж 4100 пацієнтів, ТРАВАТАН застосовували один раз на добу як моно терапію або як допоміжний засіб одночасно з тимололом 0,5 %. У жодному з проведених клінічних досліджень не було зафіксовано будь-яких тяжких офтальмологічних або системних побічних ефектів, пов'язаних із застосуванням ТРАВАТАН. Найбільш частим побічним ефектом, пов’язаним із застосуванням препарату як моно терапії була гіперемія (22,3 %), включаючи гіперемію ока, кон’юнктиви або склери. У 83 % пацієнтів вона була слабо виражена. Майже всі пацієнти (98 %), у яких виникла гіперемія, не припинили лікування в результаті виникнення цього побічного ефекту. Протягом 3-ї фази клінічних досліджень тривалістю від 6 до 12 місяців гіперемія з часом зменшувалася.
Нижче наведено пов’язані з лікуванням побічні ефекти, які класифіковано за системою органів та частотою виникнення: дуже поширені (≥ 1/10), поширені (> 1/100, < 1/10), непоширені (> 1/1000, ≤ 1/100), рідко поширені (> 1/10 000, ≤ 1/1000) та дуже рідко порушені (≤ 1/10 000). У кожній групі побічні ефекти представлені в порядку зменшення їх ступеня тяжкості.
Інфекції та інвазії
Непоширені: простий герпес.
Порушення з боку імунної системи
Непоширені: гіпер чутливість, сезонна алергія.
Порушення з боку нервової системи
Поширені: головний біль.
Непоширені: дисгевзія.
Порушення з боку органа зору
Дуже поширені: гіперемія кон’юнктиви, гіперемія ока.
Поширені: точковий кератит, преципітати в передній камері ока, опалесценція в передній камері ока, біль в оці, світлобоязнь, виділення з ока, дискомфорт, подразнення ока, аномальна чутливість очей, відчуття стороннього тіла, зниження гостроти зору, затуманення зору, сухість ока, свербіж ока, підвищена сльозотеча, еритема повік, набряк повік, свербіж повік, ріст вій, гіперпігментація райдужної оболонки, знебарвлення вій.
Непоширені: ерозія рогівки, іридоцикліт, ірит, увеїт, порушення полів зору, кератит, запалення в передній камері ока, припухлість очей, забарвлення рогівки, фотопсія, блефарит, набряк кон’юнктиви, алергічний кон’юнктивіт, кон’юнктивальні порушення, кон’юнктивіт, кон’юнктивальні фолікули, гіпоестезія ока, ектропіон, сухий кератокон’юнктивіт, мадароз, катаракта, алергія, біль у повіках, порушення з боку повік, утворення лусочок по краях повік, гіперемія склери, астенопія.
Порушення з боку серця
Непоширені: нерегулярність серцевого ритму, прискорене серцебиття, зниження частоти серцевих скорочень.
Порушення з боку судинної системи
Непоширені: зниження артеріального тиску, підвищення артеріального тиску, гіпотензія.
Порушення з боку системи дихання
Непоширені: диспное, астма, порушення дихання, біль у глотці, кашель, дисфонія, закладання носа, подразнення горла.
Непоширені: алергічний дерматит, набряк пері орбітальної ділянки, контактний дерматит, еритема, зміна кольору волосся, аномальна зміна структури волосся, гіпертрихоз.
Порушення з боку опорно-рухового апарату
Непоширені: біль у плечах.
Порушення загального характеру та стани, пов’язані з місцем введення.
Непоширені: астенія, загальне нездужання.
Нижченаведені побічні реакції, про які не було повідомлень під час проведення клінічних досліджень ТРАВАТАН які моно терапії, були отримані в пост маркетинговий період.
Офтальмологічні ефекти: макулярний набряк (див. також розділ „Особливості застосування”).
Місцеві порушення: брадикардія, тахікардія, посилення астми, запаморочення, шум у вухах, підвищення рівня ПСА, аномальний ріст волосся.
Протипоказання. Підвищена чутливість до діючої речовини або інших компонентів препарату.
Передозування. Не було повідомлень про будь-які випадки передозування. Місцеве передозування не спричинить виникнення токсичного ефекту. При місцевому передозуванні ТРАВАТАНу слід промити око (очі) теплою водою. У разі випадкового ковтання препарату здійснюють симптоматичну та підтримуючу терапію.
Особливості застосування. ТРАВАТАН може поступово змінювати колір очей за рахунок збільшення кількості меланосом (пігментних гранул) у меланоцитах. Перед початком лікування пацієнти повинні бути проінформовані щодо можливості не зворотної зміни кольору очей. Лікування одного ока може спричинити необоротну гетерохромію. Наслідки довго тривалого впливу на меланоцити насьогодні не відомі. Зміна кольору райдужної оболонки відбувається повільно і може бути непомітною протягом місяців або навіть років. Зміна кольору ока, перш за все, була відмічена у пацієнтів зі змішаним кольором райдужної оболонки, тобто блакитно-карим, сіро-карим, жовто-карим і зелено-карим; однак це явище спостерігалося також і у пацієнтів із карими очима. Як правило, коричнева пігментація навколо зіниці концентрично розповсюджується до периферії райдужної оболонки ураженого ока, однак вся райдужна оболонка або її частини можуть набути більш інтенсивного коричневого кольору. Після припинення лікування подальшого збільшення коричневого пігменту в райдужній оболонці не спостерігалося.
У ході контрольованих клінічних досліджень повідомлялося про потемніння шкіри повік та/або пері орбітальної ділянки у зв'язку із застосуванням ТРАВАТАНу у 0,4 % пацієнтів.
ТРАВАТАН може поступово змінювати структуру вій ока (очей), в яке застосовується; при проведенні клінічних досліджень такі зміни спостерігалися у приблизно половини пацієнтів та включали в себе збільшення довжини, товщини, пігментації та/або кількості вій. Механізм зміни структури вій та віддалені наслідки цієї дії на сьогодні не відомі.
Як було продемонстровано у дослідженнях, що проводились на мавпах, ТРАВАТАН спричиняє незначне розширення очної щілини. Однак цей ефект не спостерігався при проведенні клінічних досліджень та розглядається як видоспецифічний.
Немає досвіду застосування ТРАВАТАНу при запальних захворюваннях ока, при неоваскулярній глаукомі, закрито кутовій глаукомі, глаукомі з вузьким кутом або вродженій глаукомі, і є лише обмежений досвід застосування при захворюваннях очей, спричинених порушеннями функцій щитовидної залози, при відкритокутовій глаукомі у пацієнтів з псевдофакією, при пігментній або псевдо ексфоліативній глаукомі.
Рекомендується з обережністю призначати ТРАВАТАН хворим з афакією, псевдофакією та з розривом задньої капсули кришталика або передньокамерними лінзами або для лікування пацієнтів з відомими факторами ризику розвитку цистоїдного макулярного набряку.
Слід уникати контакту ТРАВАТАНу зі шкірою, оскільки в дослідженнях на кролях була продемонстрована трансдермальна абсорбція травопросту.
Слід з обережністю призначати ТРАВАТАН пацієнтам з відомими факторами ризику розвитку іриту/увеїту.
Простагландини та їхні аналоги є біологічно активним матеріалом, який може абсорбуватися через шкіру. Тому вагітні жінки або жінки, які мають намір завагітніти, повинні дотримуватись відповідних застережних заходів, щоб запобігти безпосередньому впливу вмісту флакона. При випадковому потраплянні значної кількості розчину, необхідно негайно ретельно очистити уражену ділянку.
Бензалконію хлорид, який, як правило, використовується як консервант в офтальмологічних препаратах, згідно із повідомленнями, може спричинювати точкову кератопатію та/або токсичну виразкову кератопатію. Оскільки ТРАВАТАН містить бензалконію хлорид, при частому або тривалому застосуванні потрібний ретельний контроль.
Бензалконію хлорид може спричиняти подразнення і, як відомо, знебарвлювати м'які контактні лінзи. Необхідно уникати контакту препарату із контактними лінзами. Пацієнти повинні бути проінформовані про необхідність знімати контактні лінзи, перш ніж закапувати ТРАВАТАН, а також про те, що необхідно зачекати 15 хвилин після застосування засобу та лише тоді вставляти контактні лінзи.
ТРАВАТАН містить поліетоксильовану гідрогені зовану касторову олію 40, яка може спричиняти подразнення шкіри.
Вагітність і годування груддю.
Вагітність
Травопрост має шкідливу фармакологічну дію на вагітних та/або плід/новонароджену дитину. ТРАВАТАН не слід застосовувати у період вагітності без очевидної необхідності.
Жінки дітородного віку
ТРАВАТАН не слід застосовувати жінкам дітородного віку, якщо вони не користуються контрацептивними засобами (див. розділ „Фармакологічні властивості”).
Період годування груддю
Не відомо, чи проникає травопрост у грудне молоко людини. Дослідження на тваринах показали, що травопрост і його метаболіти здатні проникати в грудне молоко, тому застосовувати ТРАВАТАН у період годування груддю не рекомендується.
Застосування для лікування дітей
Ефективність та безпека ТРАВАТАНу у пацієнтів віком до 18 років не була встановлена, тому його застосування для цих хворих не рекомендується до одержання нових даних.
Вплив на здатність керувати автомобілем або іншими механічними засобами. Як і при застосуванні будь-яких очних крапель, тимчасове затуманення зору або інші візуальні розлади можуть вплинути на здатність керувати автомобілем або працювати з механізмами. Якщо затуманення зору виникає одразу після закапування, пацієнт повинен зачекати, доки зір не проясниться, перед тим як керувати автомобілем або працювати з механізмами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Будь-яких досліджень щодо взаємодії з іншими лікарськими засобами не проводилось.
Дослідження специфічної взаємодії in vitro проводилися із використанням ТРАВАТАНу та препаратів, які містять тіомерсал. Жодних доказів преципітації не спостерігалось.
Умови та термін зберігання. Термін придатності – 3 роки. Не застосовувати більше 4 тижнів після першого відкриття флакона. Спеціальні умови зберігання препарату не передбачені.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка. По 2,5 мл у поліпропіленовому овальному флаконі-крапельниці. Кожен флакон запакований у проміжну упаковку і вкладений у картонну коробку, яка містить 1 або 3 флакони.
Не всі види упаковок можуть бути представлені на ринку.