Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Ліки та препарати







Зофран

ГлаксоСмітКляйн Мануфактуринг, Італія


Інструкція


Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: ondansetron; 1,2,3,9-тетрагідро-9-метил-3-[(2-метил-1Н-імідазол-1-іл)-метил]-4Н-карбазол-4-он, моногідро хлорид, дигідрат;

основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний стерильний розчин;

склад: 1 мл розчину містить 2 мг ондансетрону (у формі дигідрату гідро хлориду);

допоміжні речовини: кислоти лимонної моногідрат, натрію цитрат, натрію хлорид, вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група. Проти блювотні засоби та препарати, що усувають нудоту. Антагоністи рецепторів серотоніну (5НТ3). Код АТС А 04А А 01.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Ондансетрон – сильнодіючий високо селективний антагоніст 5НТ3 (серотонін ових) рецепторів. Препарат попереджує або усуває нудоту і блювання, що спричиняються цитотоксичною хіміотерапією та/або променевою терапією, а також після операційні нудоту і блювання. Механізм дії ондансетрону до кінця не з`ясований. Можливо, препарат блокує виникнення блювотного рефлексу, виявляючи антагоністичну дію відносно 5НТ3-рецепторів, які локалізуються у нейронах як периферичної, так і центральної нервової системи. Препарат не зменшує психомоторну активність пацієнта і не чинить седативного ефекту.

Фармакокінетика.

При внутрішньом‘язовому введенні пікова концентрація у плазмі досягається протягом 10 хвилин. Об‘єм розподілення після парентерального введення у дорослих становить 140 л. Основна частина введеної дози піддається метаболізму у печінці. Із сечею у незмінному стані виводиться менше 5 % препарату. Період напів виведення – приблизно 3 години (у хворих літнього віку - 5 год.). Зв`язування з білками плазми – 70-76 %.

У пацієнтів з нирковою недостатністю помірного ступеня (кліренс креатині ну 15 – 60 мл/хв.) зменшуються як системний кліренс так і об‘єм розподілу ондансетрону, результатом чого є незначне і клінічно незначуще збільшення періоду напів виведення препарату. Фармакокінетика ондансетрону практично не змінюється у пацієнтів з нирковою недостатністю тяжкого ступеня, які знаходяться на хронічному гемодіалізі (дослідження проводилось у перерві між сеансами гемодіалізу). У пацієнтів з хронічною печінковою недостатністю тяжкого ступеня системний кліренс ондансетрону помітно зменшується із збільшення періоду напів виведення (15-32 год).

Показання для застосування.

Нудота і блювання, що спричинені цитотоксичною хіміотерапією та променевою терапією.

Профілактика та лікування після операційних нудоти і блювання.

Спосіб застосування та дози.

Нудота і блювання, що спричинені хіміотерапією та променевою терапією

Еметогенний потенціал терапії раку варіює залежно від дози та комбінації режимів хіміотерапії та променевої терапії, що застосовуються. Вибір режиму дозування залежить від тяжкості еметогенного впливу.

Дорослі

Еметогенна хіміотерапія та променева терапія

Рекомендована внутрішньо венна або внутрішньом’язова доза Зофрану – 8 мг у вигляді повільної ін’єкції безпосередньо перед лікуванням.

Для профілактики відстроченого або тривалого блювання після перших 24 годин рекомендується пероральне або ректальне застосування препарату протягом 5 днів.

Високоеметогенна хіміотерапія

Пацієнтам, які отримують високоеметогенну хіміотерапію (наприклад, високі дози цисплатину), Зофран може бути призначений у вигляді одноразової дози 8 мг, внутрішньо венно або внутрішньом’язово, безпосередньо перед хіміотерапією. Дози, більші за 8 мг (до 32 мг), можуть бути застосовані лише у вигляді внутрішньо венної інфузії на 50–100 мл 0,9 % розчину натрію хлориду або іншого відповідного розчинника (див. розділ „Особливості застосування”); інфузія повинна тривати не менше 15 хвилин.

Альтернативно 8 мг Зофрану може бути введено шляхом повільної внутрішньо венної або внутрішньом’язової ін’єкції, безпосередньо перед хіміотерапією, з подальшим дворазовим внутрішньо венним або внутрішньом`язовим введенням 8 мг через 2 та 4 години або постійною інфузією 1 мг/год. протягом 24 годин.

Ефективність Зофрану при високоеметогенній хіміотерапії може бути підвищена додатковим одноразовим внутрішньо венним введенням дексаметазону натрію фосфату в дозі 20 мг, перед хіміотерапією.

Для профілактики відстроченого або тривалого блювання після перших 24 годин рекомендується пероральне або ректальне застосування препарату протягом 5 днів.

Діти та підлітки ( віком від 6 міс. до 17 років)

Дітям з площею поверхні тіла меншою, ніж 0,6 м², призначається внутрішньо венна ін’єкція у початковій дозі 5 мг/м², безпосередньо перед хіміотерапією, з подальшим застосуванням сиропу Зофрану у пероральній дозі 2 мг через 12 годин. Пероральне застосування 2 мг 2 рази на добу може тривати ще 5 днів після завершення курсу лікування.

Дітям з площею поверхні тіла від 0,6 до 1,2 м² Зофран у дозі 5 мг/м2 поверхні тіла може призначатись у вигляді одноразової внутрішньо венної ін’єкції, безпосередньо перед хіміотерапією, з подальшим застосуванням таблеток Зофрану у дозі 4 мг через 12 годин. Пероральне застосування може тривати ще 5 днів після завершення курсу лікування.

Дітям з площею поверхні тіла більшою за 1,2 м² може призначатись внутрішньо венна ін’єкція у початковій дозі 8 мг, безпосередньо перед хіміотерапією, з подальшим застосуванням таблеток Зофрану у пероральній дозі 8 мг через 12 годин. Пероральне застосування 8 мг 2 рази на добу може тривати ще 5 днів після завершення курсу лікування.

Альтернативно у дітей віком від 6 місяців і старше Зофран у дозі 0,15 мг/кг (не вище 8 мг) може призначатись у вигляді одноразової внутрішньо венної ін’єкції безпосередньо перед хіміотерапією. Цю дозу можна повторювати кожні 4 години, всього до 3 разів. Пероральне застосування 4 мг 2 рази на добу може тривати ще 5 днів після завершення курсу лікування. Не повинні бути перевищені дози, рекомендовані для дорослих.

Хворі літнього віку

Зофран добре переноситься пацієнтами старше 65 років і не потребує зміни дози, частоти та шляху введення препарату.

Пацієнти з нирковою недостатністю

Немає необхідності у зміні режиму дозування або шляху призначення препарату пацієнтам з порушенням функції нирок.

Пацієнти з печінковою недостатністю

У пацієнтів з помірними і тяжкими порушеннями функції печінки кліренс Зофрану значно знижується, а період напів виведення із сироватки крові - зростає. Для таких хворих максимальна добова доза препарату не повинна перевищувати 8 мг.

Пацієнти з порушенням метаболізму спартеїну/дебрисоквіну

Період напів виведення ондансетрону у суб’єктів з порушенням метаболізму спартеїну і дебрисоквіну не змінюється. У таких пацієнтів повторне введення приводить до такої ж концентрації препарату, що й у хворих з неушкодженим метаболізмом. Тому зміна дозування або частоти введення непотрібна.

Після операційні нудота і блювання

Дорослі

Для профілактики після операційних нудоти і блювання рекомендована доза Зофрану становить 4 мг у вигляді одноразової внутрішньом’язової або повільної внутрішньо венної ін’єкції під час введення в наркоз.

Для лікування після операційних нудоти і блювання рекомендована разова доза Зофрану становить 4 мг у вигляді внутрішньом’язової або повільної внутрішньо венної ін’єкції.

Діти та підлітки (віком від 1 міс. до 17 років)

Для профілактики і лікування після операційних нудоти і блювання у дітей, які оперуються під загальною анестезією, Зофран можна вводити у дозі 0,1 мг/кг маси тіла (максимально - до 4 мг) шляхом повільної внутрішньо венної ін’єкції до, під час, після введення в наркоз або після операції.

Хворі літнього віку

Досвід застосування Зофрану для профілактики і лікування після операційних нудоти і блювання у людей літнього віку обмежений, однак Зофран добре переноситься хворими старше 65 років, які отримують хіміотерапію.

Пацієнти з нирковою недостатністю

Немає необхідності у зміні режиму дозування або шляху призначення препарату пацієнтам з порушенням функції нирок.

Пацієнти з печінковою недостатністю

У пацієнтів з помірними і тяжкими порушеннями функції печінки кліренс Зофрану значно знижується, а період напів виведення із сироватки крові - зростає. Для таких хворих максимальна добова доза препарату не повинна перевищувати 8 мг.

Пацієнти з порушенням метаболізму спартеїну/дебрисоквіну

Період напів виведення ондансетрону у суб’єктів з порушенням метаболізму спартеїну і дебрисоквіну не змінюється. У таких пацієнтів повторне введення приводить до такої ж концентрації препарату, що й у хворих з неушкодженим метаболізмом. Тому зміна дозування або частоти введення непотрібна.

Побічна дія.

Побічна дія, відомості про яку наведені нижче, класифікована за органами і системами та за частотою її виникнення. За частотою виникнення розподілена на такі категорії: дуже часто (≥1/10), часто (≥1/100 та <1/10), не часто (≥1/1 000 та <1/100), рідко (≥1/10 000 та <1/1 000), дуже рідко (<1/10 000).

Імунна система

Рідко: реакції гіпер чутливості негайного типу, часом тяжкі, аж до анафілаксії.

Нервова система

Дуже часто: головний біль.

Часто: судоми, рухові порушення (включаючи екстра пірамідні реакції, такі як окулогирний криз, дистонічні реакції і дискінезія без стійких клінічних наслідків).

Рідко: запаморочення під час швидкого внутрішньо венного введення препарату.

Очні розлади

Рідко: скороминущі зорові розлади (помутніння в очах), головним чином під час внутрішньо венного введення.

Дуже рідко: минуща сліпота, головним чином під час внутрішньо венного застосування. У більшості випадків сліпоти вона минає протягом 20 хвилин.

Серце

Не часто: аритмії, біль у ділянці серця (з депресією сегмента ST або без неї), брадикардія.

Судини

Часто: відчуття тепла або припливу крові.

Не чато: гіпотензія.

Дихальна система та органи грудної порожнини

Не часто: гикавка.

Шлунково-кишковий тракт

Часто: запор.

Гепатобіліарна система

Не часто: безсимптомне підвищення показників функції печінки.

Ці випадки спостерігаються головним чином у хворих, які лікуються хіміотерапевтичними препаратами, що містять цисплатин.

Загальні розлади

Часто: місцеві реакції у ділянці внутрішньо венного введення.

Протипоказання.

Гіпер чутливість до будь-якого компонента препарату.

Передозування.

Даних про передозування Зофрану недостатньо. В більшості випадків симптоми схожі на ті, що описані у пацієнтів, яким вводили рекомендовані дози (див. розділ “Побічна дія”). Специфічного антидоту проти препарату не існує, тому у випадках передозування повинна застосовуватися симптоматична та підтримуюча терапія.

Застосування іпекакуани для лікування передозування ондансетрону не рекомендується, оскільки дія її не може виявитися через антиеметичний вплив Зофрану.

Особливості застосування.

Ампули із Зофраном не містять консервантів і повинні використовуватися негайно після розкриття; розчин, що залишився, потрібно знищити.

Ампули із Зофраном не можна автоклаву вати.

Сумісність з іншими рідинами для внутрішньо венних ін’єкцій

Розчини для внутрішньо венного вливання потрібно готувати безпосередньо перед інфузією. Проте встановлено, що розчин ондансетрону зберігає стійкість протягом 7 днів при кімнатній температурі (до 25 °С) при денному світлі або в холодильнику при розчиненні в таких середовищах: натрію хлорид 0,9 %, глюкоза 5 %, манітол 10 %, розчин Рінгера, калію хлорид 0,3 % і натрію хлорид 0,9 %, калію хлорид 0,3 % і глюкоза 5 %.

Встановлено, що ондансетрон зберігає стабільність також при використанні поліетиленових і скляних флаконів. Було показано, що ондансетрон, розведений 0,9 % хлоридом натрію або 5 % глюкозою, зберігає стабільність у поліпропіленових шприцах. Доведено також, що стабільність у поліпропіленових шприцах зберігається при розведенні ондансетрону іншими рекомендованими розчинами.

За необхідності тривалого зберігання препарату розчинення повинно проводитись у відповідних асептичних умовах.

Сумісність з іншими препаратами

Зофран може призначатись у вигляді внутрішньо венної інфузії зі швидкістю 1 мг/год. Через Y-подібний ін`єктор разом із Зофраном при концентрації ондансетрону від 16 до 160 мкг/мл (тобто 8 мг/500 мл або 8 мг/50 мл відповідно) можна вводити:

цисплатин у концентрації до 0,48 мг/мл, протягом 1-8 годин;

5-фтор урацил у концентрації до 0,8 мг/мл (наприклад, 2,4 г в 3 л або 400 мг у 500 мл) зі швидкістю не більше 20 мл/год. Більш висока концентрація 5-фтор урацилу може спричинити преципітацію ондансетрону. Розчин для інфузій 5-фтор урацилу може містити до 0,045 % хлориду магнію на доповнення до інших наповнювачів, що є сумісними;

карбоплатин у концентрації від 0,18 мг/мл до 9,9 мг/мл (наприклад, від 90 мг в 500 мл до 990 мг в 100 мл) протягом 10–60 хвилин;

етопозид у концентрації від 0,14 мг/мл до 0,25 мг/мл (наприклад, від 72 мг в 500 мл до 250 мг в 1 л) протягом 30–60 хвилин;

цефтазидим у дозі від 250 мг до 2 г, розведений у воді для ін`єкцій (наприклад, 2,5 мл на 250 мг або 10 мл на 2 г цефтазидиму), у вигляді внутрішньо венної болюсної ін`єкції протягом 5 хвилин;

циклофосфамід у дозі від 100 мг до 1 г, розведений у воді для ін`єкцій (5 мл на 100 мг циклофосфаміду), у вигляді внутрішньо венної болюсної ін`єкції протягом 5 хвилин;

доксорубіцин у дозі від 10 мг до 100 мг, розведений у воді для ін`єкцій (5 мл на 10 мг доксорубіцину), у вигляді внутрішньо венної болюсної ін`єкції протягом 5 хвилин;

дексаметазон у дозі 20 мг, у вигляді повільної внутрішньо венної ін`єкції протягом 2-5 хвилин (при одночасному введенні 8 мг або 32 мг ондансетрону, розчиненого у 50–100 мл ін`єкційного розчину), протягом приблизно 15 хвилин. Оскільки дані препарати є сумісними, їх можна вводити через одну крапельницю, при цьому в розчині концентрації дексаметазону фосфату (у формі натрівої солі) будуть складати від 32 мкг до 2,5 мг в 1 мл, а ондансетрону – від 8 мкг до 1 мг в 1 мл.

Спеціальні застереження

При лікуванні пацієнтів з проявами гіпер чутливості до інших селективних антагоністів 5НТ3-рецепторів спостерігалися реакції гіпер чутливості.

Дуже рідко і головним чином при внутрішньо венному застосуванні Зофрану зустрічаються тимчасові зміни ЕКГ, включаючи подовження інтервалу QT.

Оскільки ондансетрон послаблює перистальтику кишечнику, потрібно ретельне спостереження за пацієнтами з ознаками під гострої непрохідності кишечнику під час застосування Зофрану.

Вагітність і годування груддю

Безпека застосування Зофрану в період вагітності у людини не встановлена. В експериментальних дослідженнях на тваринах Зофран не порушував розвиток ембріона або плода і не впливав на перебіг вагітності, пери- та постнатальний розвиток. Проте, оскільки дослідження на тваринах не завжди прогностичні для людини, Зофран не рекомендується застосовувати в період вагітності.

В експериментальних дослідженнях було показано, що ондансетрон виділяється з грудним молоком тварин. За необхідності застосування препарату в період годування груддю слід припинити годування груддю.

Вплив на здатність керувати автомобілем і механізмами

У психомоторних тестах ондансетрон не впливає на здатність керувати механізмами і не спричиняє седативну дію.

Діти віком до 6 місяців (хіміотерапія) та до 1 місяця (після операційні нудота та блювання)

Даних по застосуванню препарату у цій віковій групі недостатньо.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

Ондансетрон не прискорює і не гальмує метаболізм інших препаратів при одночасному з ним застосуванні. Спеціальні дослідження показали, що ондансетрон не взаємодіє з алкоголем, темазепамом, фуросемідом, трамадолом та пропофолом.

Ондансетрон метаболізується різноманітними ферментами цитохром ому Р-459 печінки: CYP3A4, CYP2D6 та CYP1A2. Завдяки різноманітності ферментів метаболізму ондансетрону гальмування або зменшення активності одного з них (наприклад, генетичний дефіцит CYP2D6) у звичайних умовах компенсується іншими ферментами і не буде мати впливу або вплив на загальний кліренс креатині ну буде незначним.

Фенітоїн, карбамазепін і рифампіцин

У пацієнтів, які лікуються потенційними індукторами CYP3A4 (наприклад, фенітоїном, карбамазепіном і рифампіцином), кліренс ондансетрону збільшується і його концентрація у крові зменшується.

Трамадол

За даними невеликої кількості клінічних досліджень, ондансетрон може зменшувати аналгетичний ефект трамадолу.

Умови та термін зберігання.

Зберігати у недоступному для дітей та захищеному від світла місці при температурі нижче 30 °С.

Термін придатності - 3 роки.

Умови відпуску. За рецептом.

Упаковка. Ампули по 2 мл і 4 мл; по 5 ампул у картонній коробці.

Виробник. ГлаксоСмітКляйн Мануфактуринг С. п. А.(Італія).

Адреса. GlaxoSmithKline Manufacturing S.pA., Strada Asolana 68 43056San Polo di Torrile, Parma Italy.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus