"Від біологічного годинника, або циркадних ритмів залежить також швидкість загоєння ран. Відновлення пошкоджених тканин пов'язане з часом доби, коли людина отримала травму", - наводиться думка вчених в Science Translational Medicine.
Їхнє дослідження показало, що в залежності від дня і ночі в організмі людини коливається рівень актину - білка, що стимулює ріст тканин в процесі регенерації. Експерименти на лабораторних мишах дозволили побачити, що рани і травми, отримані в денний час, гояться в два рази швидше, ніж нічні, через різні швидкості реагування фібробластів - клітин сполучної тканини, які продукують колаген.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як правильно лікувати побутові травми?Спостереження за людьми також виявили той факт, що отримані вночі (з 8 вечора до 8 ранку) травми заживають важче. Зокрема, нічні опіки у пацієнтів гоїлися на 60% повільніше.
На думку дослідників, схильність нічних травм до важкого загоєння могла виникнути і закріпитися в результаті еволюції. Вони відзначили: ймовірність отримати травму днем, значно вища, ніж нічна, - тому в організмі розвинені ресурси, що сприяють швидшому відновленню в денний, а не в нічний час. Нічні травми заживають важче.