Полікістоз - це стан, що супроводжується утворенням на яєчниках множинних кіст, які перешкоджають дозріванню яйцеклітин. Причини розвитку полікістозу можуть бути різними: стреси, зміна клімату, простудні та інфекційні захворювання, спадковість, психогенні і інші чинники, проте всі вони викликають порушення гормональної системи організму жінки і в кінцевому рахунку призводять до безпліддя.
Підозри на полікістоз яєчників виникають при нерегулярному менструальному циклі або повній відсутності місячних, надмірному оволосінні, в тому числі на обличчі і навколо сосків, збільшення маси тіла та ожирінні. Ці ознаки можуть бути присутніми в сукупності або окремо. Щоб встановити правильний діагноз, необхідно провести загальний і гінекологічний огляд жінки, ультразвукове дослідження матки і придатків, а при необхідності і лапароскопію.
При вагінальному дослідженні лікар може визначити збільшені в розмірах яєчники, нормальну або зменшену матку, при ультразвуковій діагностиці - детально оцінити стан внутрішніх статевих органів, а в ході лапароскопії - отримати повну морфологічну характеристику і взяти біопсію яєчників і ендометрія для гістологічного дослідження. Достовірними ознаками полікістозу яєчників є їх збільшені розміри, потовщені оболонки, множинні фіброзні нарости, змінені фолікули, що не розвиваються, відсутність домінантного і зрілих фоллікул.
Полікістоз яєчників лікують як консервативними, так і хірургічними методами. На першому етапі проводиться відновлення жирового і вуглеводного обміну, лікування запальних захворювань, психоемоційних порушень і депресивних станів. При цьому застосовується дієтотерапія, лікувальна фізкультура, фізіотерапія, а в разі необхідності - антидепресанти та седативні засоби.
На наступному етапі лікування полікістозу яєчників призначається гормональна терапія, спрямована на формування регулярного менструального циклу, дозрівання і вивільнення яйцеклітин. Різні схеми передбачають застосування в першу фазу циклу естрогенів, а в другу - гестагенів протягом декількох місяців, кломифена цитрату, що забезпечує освіту домінантних фолікулів, і гонадотропінів, що стимулюють овуляцію, а також двокомпонентних оральних контрацептивів з вмістом естрогенів та гестагенів. Ефект від такого лікування досить короткостроковий, оскільки відзначається протягом 2-3 місяців після скасування препаратів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому жінкам корисні яблука: краса та здоров'яНайбільш успішним методом діагностики і лікування полікістозу яєчників сьогодні є лапароскопія - огляд органів малого таза за допомогою оптичних приладів через передню черевну стінку. В ході операції видаляються пошкоджені частини яєчників (клиноподібна резекція) або проводиться електрокоагуляція - поверхню яєчника надсекается в декількох місцях голчастим електродом. Лапароскопія має високу ефективність: у 85% жінок відновлюється овуляція, нормалізується менструальний цикл і настає вагітність. Крім того, при такому хірургічному втручанні ризик утворення спайок мінімальний.