Емфізема легенів - це захворювання, при якому альвеоли, з яких складається легенева тканина, переростягується і втрачають здатність до достатнього скорочення, внаслідок чого порушується надходження кисню в кров і виведення з неї вуглекислого газу. Це призводить до дихальної недостатності.
Найчастіше легені уражаються повністю (дифузна емфізема). Іноді роздуті ділянки легенів сполучаються з нормальною легеневою тканиною. Такі ділянки називають буллами, а емфізему бульозною.
емфізема
Чому так стається? Основні причини захворювання - хронічний бронхіт (хронічна обструктивна хвороба легень) і бронхіальна астма. По суті, формування емфіземи легенів є безпосереднім результатом хронічного бронхіту.
У розвитку бульозної емфіземи важливу роль грають спадкові чинники, а також перенесені захворювання легенів (наприклад, туберкульоз).
Куріння, забруднення повітря різними пиловими частинками також сприяють розвитку захворювання.
Що відбувається? Альвеоли є пронизані судинами мікроскопічні «мішечки», якими закінчуються бронхи, і в яких відбувається газообмін між кров'ю і повітрям. У нормі вони роздуваються при вдиху, наповнюючись повітрям, і скорочуються при видиху.
При емфіземі цей процес порушується. В результаті утруднення видиху при астмі або хронічному бронхіті зростає тиск повітря в альвеолах, і вони переростягуються і ущільнюються. Тканина легенів втрачає здатність динамічно розтягуватися і спадати відповідно до диханням, що призводить до підвищення кількості повітря в легенях. Таке надлишкове повітря не бере участі в диханні, що призводить до неповноцінної роботи легень.
Основна скарга пацієнтів з емфіземою - задишка, значно посилюється при фізичному навантаженні. Якщо причина захворювання - спадковість, то задишка з'являється вже в молодому віці.
Без лікування емфізема прогресує, що призводить до порушення роботи дихальної та серцево-судинної систем. Розвивається дихальна і серцева недостатність.
Бульозна емфізема може протікати непомітно, проявляючись вже ускладненням - розвитком пневмотораксу (розрив булли і нагнітання повітря в плевральну порожнину). При цьому потрібне термінове хірургічне лікування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Що повинна вміти дитина, перш ніж іти до дитячого садка?