Вчені з Рочестерського університету визначили біохімічний механізм, який відповідає за виділення організмом секретів, начебто слини, сліз або травних соків.
Відкриття дозволить з'ясувати, як виникають порушення виділення слизових речовин і лікувати такі серйозні захворювання, як синдром Шегрена. Дослідження опубліковане в журналі Science Signaling.
сухість в роті
Ключовим компонентом секреції тілесних рідин є кальцій, який присутній у всіх клітинах організму. Збільшення концентрації кальцію всередині клітини до певного рівня призводить до відкриття молекулярних каналів, необхідних для синтезу і виділення секретів. При синдромі Шегрена кальцію недостатньо, і хворі страждають сухістю в роті, відчувають труднощі при ковтанні і жуванні.
Для того щоб іони кальцію надходили в клітину, необхідно відкрити кальцієві канали. За це відповідає білок, названий IP3-рецептором. Відомо, що він складається з чотирьох ідентичних субодиниць, проте вчені не знали, скільки саме субодиниць необхідно, щоб канал запрацював.Використовуючи методи редагування генів і молекулярної інженерії, дослідники виявили, що для правильної роботи каналів і виділення секретів необхідні всі чотири частини IP3-рецептора.
Вчені вважають, що це необхідно для дотримання суворих умов, щоб уникати надлишку іонів кальцію, оскільки воно може призводити до загибелі клітини. Якби менше субодиниць було досить для відкриття каналу, то це могло бути причиною ще більш серйозних розладів. "Ми сподіваємося, що краще розуміння механізмів контролю за іонами кальцію сприяє розробці нових методів лікування багатьох захворювань, в тому числі синдрому Шегрена", - зазначив Девід Юл (David Yule), один з авторів дослідження.
В даний час не існує ефективних методів лікування хвороби Шегрена, яка може призводити до інфекцій ротової порожнини, а також втрати зубів, панкреатиту і інших тяжких наслідків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Що не можна забороняти дітям?
3 грубі помилки, які руйнують авторитет мами в очах дитини
Тушковане куряче філе з гарбузом в сметанному соусі