Сальпингоофорит відноситься до числа найбільш частих локалізацій запальних захворювань внутрішніх статевих органів. Захворювання викликають гонококи, патогенні і умовно патогенні мікроорганізми (стафілококи, стрептококи, кишкова паличка, ентерококи), хламідії, міко-та уреаплазми, та ін.
Запальний процес труб і яєчників має загальний патогенез, схожу симптоматику і рідко розвивається ізольовано один від іншого. Запалення починається з ендосаль-пінкса, поширюється на м'язову і серозну оболонку труби, покривний епітелій яєчника. Склеювання фімбрій і розвиток спайок в області ампулярного відділу труби сприяє виникненню мішечкуватих утворень з серозним (гідросальпінкс) або гнійним (піосальпінкс) вмістом. При гнійному сальпінгоофориті утворюються зрощення з парієтальною очеревиною малого таза, кишечником, сальником.
Клініка сальпінгоофоритаСимптоматика сальпингоофорита характеризується загальними та місцевими проявами. До місцевих проявів відносяться: ниючий інтенсивний біль в паховій області, біль може віддавати в крижі, посилюється при переохолодженні, інтеркурентних захворюваннях, до і під час менструації. Білі слизового, серозного або гнійного характеру. Порушення менструального циклу (поліменорея, олігоменорея, альгодисменорея) пов'язані переважно з дисфункцією яєчників (гіпофункція, анівляція), нерідко виникає безпліддя.
Загальні прояви сальпінгоофориту: всезагальзапальні симптоми (підвищення температури тіла, слабкість, нездужання, швидка стомлюваність). Часто виникають порушення функцій травних органів (коліти, ентерити та ін) і сечовидільної системи (бактеріурія, цистит, пієлонефрит), можливі також зміни функції гепатобіліарної системи. При тривалому перебігу і частих рецидивах сальпінгоофорита, в патологічний процес поступово втягуються нервова, ендокринна, судинна системи та захворювання набуває характеру полісистемного процесу.
Об'єктивно: при обстеженні нижнього відділу черевної порожнини визначаються симптоми подразнення очеревини (при гострому запаленні). При великих розмірах - пальпація тубооваріального отвору.
Гінекологічне дослідження - гнійні виділення з цервікального каналу, болючість при зміщенні шийки матки (симптом Промтова), виявляються збільшені болючі придатки або пухлиноподібний інфільтрат. Маткові труби потовщені, набряклі, болючі при пальпації. При наявності випоту в черевній порожнині відзначається потовщення і навісання бокового та заднього склепінь.
Основні симптоми сальпінгоофорита: лихоманка (температура тіла 38 ° С і вище) і озноб; гнійні виділення зі статевих шляхів; дисменорея; хворобливість в нижніх відділах живота при пальпації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які корисні властивості безсмертника піщаного?