Артеріальна гіпотензія може бути гострою і хронічною.
Гостра гіпотонія (колапс [різке падіння тонусу судин], шок [паралітичну розширення судин]) зазвичай супроводжується зниженням надходження кисню в головний мозок (гіпоксією) і зниженням функцій життєво важливих органів, що вимагає негайної лікарської допомоги. Важкість стану визначається тут не стільки величиною артеріального тиску, скільки швидкістю і ступенем його зниження.
Гостра артеріальна гіпотензія може виникнути при гострій недостатності кровообігу, важкому отруєнні (алкоголь, наркотики, ліки, особливо швидко-та короткодіючі, наприклад, клофелін, ніфедипін, каптоприл, нітрогліцерин і ін.), гострої інфекції і сепсисі, крововтраті, зневодненні організму. Таким чином, гостра гіпотонія частіше є ускладненням захворювання, має очевидну причину, яка і повинна перш за все враховуватися при невідкладному лікуванні.
Люди, схильні до хронічної артеріальної гіпотензії, як правило, не схильні до в довгостроковому плані настільки високому ризику серцево-судинних ускладнень, як "гіпертоніки" і їм невиправдано приділяється значно менше уваги. У той же час, в літньому віці гіпотонія підвищує ризик розвитку ішемічного інсульту, а в молодому - погіршує якість життя і знижує працездатність.
Від чого буває?Хронічна гіпотонія може бути індивідуальним варіантом норми: з'являтися як наслідок високої тренованості (у спортсменів), служити механізмом адаптації (у жителів високогір'я, тропіків, Заполяр'я). У цих випадках вона не є захворюванням і не відчувається людиною.
У той же час хронічна артеріальна гіпотензія може бути самостійним захворюванням або проявом іншої хвороби. До неї призводить порушення тонусу судин (наприклад, при вегето-судинній дистонії, деяких ендокринних захворюваннях) або зменшення серцевого викиду (при серцевій недостатності, стенозі аортального клапана, аритміях).
Лікування хронічної артеріальної гіпотензії зазвичай комплексне. Воно включає нормалізацію способу життя (раціональне чергування праці і відпочинку, достатній сон), правильне харчування, виключення шкідливих звичок. Важливим компонентом лікування є дозовані фізичні навантаження (лікувальна фізкультура), прогулянки на свіжому повітрі, контрастний душ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гіпотонія - як боротися з цим?З медикаментів використовують природні тонізуючі препарати на основі женьшеню, елеутерококу, аралії, лимонника та інших рослин.