Цистицеркоз - це захворювання людини паразитарної етіології, яке викликається власне личинками свинячого ціп'яка - цистицерками або фінами (Cysticercus cellulosae), здатними осідати і паразитувати в різних органах (головний мозок, спинний мозок, м'язова тканина, органи зору, кісткова тканина і інші), а також погано піддається лікуванню. У разі виникнення даного захворювання людина є проміжним господарем свинячого ціп'яка.
Збудник цистицеркоза - личиночна стадія свинячого ціп'яка (Taenia solium), цистицерк або фіна (Cysticercus cellulosae). Цистицерк є овальної форми або пляшечковидної, в якому розташовується сколекс або головка свинячого ціп'яка, забезпечена 4-ма присосками і дворядним вінцем гаків (звідси і назва "озброєний ціп'як"). У тканинах і органах пацієнта форма може видозмінюватися від округлої до веретеноподібної розміром до 15 мм, проте рідко описують гигантські бульбашки з гроноподібним відгалуженнями (так звана повзуча форма цистицерка). Згодом оболонка стає щільніше, що пов'язано з відкладеннями солей кальцію в ній, однак цистицерк всередині як і раніше життєздатний.
Джерело зараження - хвора людина, з випорожненнями якого в навколишнє середовище виділяються яйця свинячого ціп'яка.
Механізм зараження найчастіше фекально-оральний, а шляхи - контактно-побутовий, харчової. При екзогенному зараженні факторами передачі є брудні руки, забруднені харчові продукти, з якими яйця свинячого ціп'яка потрапляють в шлунок людини. У хворих теніозом (свинячим ціп'яком) може мати місце і ендогенне зараження або аутоінвазія (закидання зрілих члеників ціп'яка з кишечника при блювоті з подальшим заковтуванням онкосфер або яєць).
Сприйнятливість населення загальна, проте захворювання зустрічається в невеликому відсотку випадків - до 5%. З однаковою частотою хворіють особи чоловічої і жіночої статі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дієта доктора КислераПрофілактика -Дотримання заходів і правил особистої гігієни (своєчасне і ретельне миття рук після відвідування туалетної кімнати і перед їжею, ретельна обробка харчових продуктів перед вживанням - фрукти, овочі, ягоди та інші).
-Гігієнічне виховання підростаючого покоління, прищеплення їм гігієнічних норм життя.
-Своєчасне звернення до лікаря при захворюванні теніозом (свинячим ціп'яком) з метою санації та диспансерного спостереження.
-Недопущення вживання в їжу сирого, напівсирого і термічно погано обробленого м'яса свині і дикого кабана.
-Візуалізація м'яса свині перед вживанням з метою виявлення фін ціп'яка.
-Обстеження декретованих груп населення на теніоз (працівники м'ясокомбінатів, свинарських господарств).
-Санітарно-ветеринарний нагляд для недопущення потрапляння свинини, зараженої свинячим ціп'яком на прилавки до кінцевого споживача.