Збудником правця є анаеробна паличка, яка утворює спори і виділяє токсин. Вона міститься у ґрунті, а спори її є в травному каналі овець, коней та інших свійських тварин. Паличку правця неодноразово виявляли на забрудненому одязі, білизні, волоссі, а також у зруйнованих зубах. У зовнішнє середовище паличка потрапляє з випорожненнями людини і тварин.
Збудник правця дуже стійкий: витримує нагрівання до 80 градусів протягом однієї години, у висушеному вигляді без доступу світла зберігається до 10 років, а спори його навіть при кип’ятінні протягом 30-60 хв. не гинуть на 100%. У зовнішньому середовищі спори зберігаються роками, а коли потрапляють у сприятливі умови – проростають, і з них знов утворюються правцеві палички, які швидко розмножуються.
Збудник може проникнути в організм людини через дрібні, частіше колоті рани, при побутових і сільськогосподарських травмах, особливо нижніх кінцівок. Тому частіше на правець хворіють жителі сільської місцевості. Звичайне оброблення рани антисептичними засобами (перекис, йод, зеленка тощо) знешкодити спори правця не може.
За клінічним перебігом виділяють 4 форми правця:-блискавичну,
-гостру,
-підгостру,
-хронічну.
Правець починається зі слабкості, дратівливості, головного болю, посмикування м’язів у ділянці рани. Надалі розвивається ригідність (затвердіння) м’язів, що найперше виникає поблизу рани та у жувальних м’язах – тризм (хворому важко відкрити рот через короткотривалі судоми і біль в жувальних м’язах). Виникає тягнучий біль і затвердіння м’язів шиї, потилиці, спини, поперекової ділянки. Іноді може бути біль у животі і напруження м’язів передньої черевної стінки. У зв’язку зі скороченням мімічних м’язів, обличчя набуває характерного вигляду "сардонічної посмішки".
Виникає відчуття страху, порушується сон. Згодом тонічні судоми охоплюють всі м’язи тулуба, хворий вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю. При цьому хворий залишається притомним.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як лікувати дитячу попрілість?Всіх хворих на правець обов’язково госпіталізують в реанімаційні відділення або спеціалізовані центри і вводять протиправцеву сироватку.