Магній фігурує в багатьох важливих процесах нашого організму, таких як травлення, енергетичний обмін, створення клітин, робота м'язів, підтримка необхідного рівня кальцію в крові.
Крім того, магній корисний для нормальної роботи нирок, серцевого м'яза, нервової системи і мозку. У нашому організмі міститься приблизно 30 грамів магнію, більше половини якого знаходиться в кістках і зубах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від інсульту врятує магнійНестача магнію негативно позначається на роботі серцево-судинної і нервової системи, може викликати зниження концентрації, стомлюваність і навіть депресію. Дефіцит магнію найчастіше зустрічається у вагітних жінок і літніх людей, рівень магнію сильно знижується при зневодненні організму. Потреба в магнії може сильно зростати в умовах стресу, а також при прийомі великої кількості білкової їжі.
Раціон людини повинен бути збалансований і містити достатню кількість багатих магнієм продуктів харчування, адже його нестача може призвести до погіршення здоров'я. Основу лікувального раціону, спрямованого на підтримку судин і серця, складають магнийсодержащие продукти.
Цей мікроелемент в достатній кількості містять в собі пшеничні зерна, а також продукти з пшениці, приготовані з висівок або цільнозернового борошна. Рис і гречана крупа теж багаті магнієм, на наступному місці за вмістом цього мікроелемента - горох, квасоля і горіхи (мигдаль, арахіс, фундук, кешью). М'ясо тварин також містить невелику кількість магнію.
Слід пам'ятати про те, що засвоюваність магнію може залежати від деяких факторів. Жирний раціон може перешкодити магнію добре засвоїтися. Велика кількість грубих волокон в їжі також завадить засвоєнню цього мінералу.