Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Мононуклеоз інфекційний

Категорія: 

Мононуклеоз інфекційний - гостра інфекційна хвороба, що супроводжується гарячкою, явищами тонзиліту, генералізованою лімфадснопатією, збільшенням печінки та селезінки, типовими змінами гемограми.

Етіологія інфекційного мононуклеозу


Збудником, імовірно, є вірус герпесу людини типу 4 (вірус Епштейна-Барра), що має тропізм до В-лімфоцитів. Він може тривало персистувати в організмі у вигляді латентної інфекції.

Епідеміологія інфекційного мононуклеозу


Джерелом інфекції є хворий і вірусоносій. Основний механізм передачі - повітряно-крапельний, проте зараження можливе також при контакті, через воду, харчові продукти, при переливанні крові. Хвороба малоконтагіозна, хворіють переважно діти.

Патогенез інфекційного мононуклеозу


Проникаючи крізь слизову оболонку носової частини глотки, збудник потрапляє у кров і вибірково вражає лімфоідну та ретикулярну тканини. Часто нашаровується вторинна інфекція.

Клініка інфекційного мононуклеозу


Інкубаційний період може тривати від декількох днів до 1-2 міс. Захворювання розпочинається гостро, з підвищення температури тіла. Гарячка неправильного типу, триває 1-3 тиж. Хворі скаржаться на загальну слабість, біль голови, у м'язах, під час ковтання. З перших днів спостерігаються явища тонзиліту - від катарального до виразково-некротичного з утворенням фібринних плівок. Типовим є збільшення всіх груп лімфовузлів, особливо задньошийних і підщелепних, які щільнуваті, малоболючі, рухливі при пальпації. В більшості хворих виявляють гепатоспленомегалію, може приєднуватися жовтяниця. У 15-20 % хворих виникає екзантема - плямиста, уртикарна або геморагічна. Дуже характерні зміни крові - лейкоцитоз з різким збільшенням числа лімфоцитів і моноцитів, наявність атипових
мононуклеарів, кількість яких коливається від 15 до 40-50.
Ускладнення трапляються рідко, але можуть бути небезпечними для життя. До них належать гостра гемолітична анемія, менінгоенцефаліт, полірадикулоневрити, пневмонія, отит.

Діагностика інфекційного мононуклеозу


Враховують провідні клінічні симптоми (гарячка, тонзиліт, поліаденіт, гепатоспленомегалія) та характерні зміни крові. Для лабораторного підтвердження діагнозу використовують серологічні реакції, зокрема реакцію Пауля-Буннеля.
Диференціювати необхідно від дифтерії, ангіни, хвороб крові, аденовірусної інфекції, жовтяничну форму - від вірусного гепатиту, лептоспірозу.

Лікування інфекційного мононуклеозу


Специфічних засобів немає. Призначають ліжковий режим, десенсибілізуючі препарати, вітаміни; при нашаруванні вторинної інфекції - антибіотики. У тяжких випадках показані глюкокортикоїди. Жовтяничну форму лікують як вірусний гепатит. У складних для діагностики випадках, при тяжкому перебігу і ускладненнях показана госпіталізація в інфекційний стаціонар.

Профілактика інфекційного мононуклеозу


Спеціальних профілактичних заходів не вживають. За контактними особами здійснюють медичне спостереження протягом 20 днів. Дезінфекція в епідемічному осередку не потрібна.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus