Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Косоокість

Категорія: 

Косоокість - відхилення зорової лінії одного з очей від спільної точки фіксації Може бути природженою (інколи спадковою) і набутою. Розрізняють дві клінічні форми косоокості - паралітичну (паретичну) і співдружну. Спільними їх ознаками є відхилення (девіація) одного ока до носа (збіжна косоокість), або назовні (розбіжна косоокість), або догори чи донизу (вертикальна косоокість). Відхилення ока може бути постійним або періодичним, що також відзначають у діагнозі. Відхилятися може тільки одне око (монолатеральна косоокість) або по черзі обидва ока (альтернуюча косоокість). Особливо небезпечна монолатеральна природжена або набута в перші два роки життя косоокість: в цих випадках завжди є дисбінокулярна амбліопія.

Паралітична (паретична) косоокість


Паралітична (паретична) косоокість - це симптом паралічу (парезу) окорухових нервів при різних за етіологією хворобах, травмах центральної нервової системи. Характерними ознаками цього різновиду косоокості є такі: повна відсутність (паралітична косоокість) або значне обмеження (паретична косоокість) рухомості ока в напрямі дії ураженого м'яза; окарги на двоїння зображень (диплопію); кут відхилення косого ока завжди менший від кута відхилення здорового ока при фіксації погляду косим.
Лікування. Протягом першого року існування паралітичної (паретичної) косоокості хворих лікує невропатолог, додаючи до лікувального комплексу вправи на розвиток рухомості ока, електростимуляцію недіючого м'яза, підбір призматичних окулярів. Якщо таке лікування впродовж 6-12 міс не усуває косоокості, то застосовують оперативне втручання на м'язах ока, яке виправляє положення ока, але не відновлює його рухомості.

Співдружна косоокість


Співдружна косоокість відрізняється від паралітичної збереженням нормальної рухомості ока, відсутністю диплопії, однаковою величиною кута косоокості при фіксації погляду як здоровим оком, так і оком, яке косить. Етіологія - аномалії рефракції, розлади бінокулярного зору, загальні хвороби й інтоксикації організму в дошкільному віці. Виділяють три типи співдружної косоокості: акомодаційну, неакомодаційну та частково акомодаційну. Акомодаційна співдружна косоокість зумовлена змінами акомодації при аномаліях рефракції. За наявності у дитини гіперметропії виникає збіжна акомодаційна косоокість (відхилення помітно при фіксації погляду на близькій відстані, зникає при погляді вдалечину, в окулярах з двоопуклими лінзами, після закапування атропіну сульфату). При міопії відзначається розбіжна акомодаційна косоокість (відхилення помітне при спрямуванні погляду вдалечінь, зникає в умовах фіксації погляду на близько розташованих предметах, в окулярах із вгнутими лінзами, збільшується після закапування атропіну сульфату). При неакомодаційній співдружній косоокості кут відхилення постійний, не залежить од відстані фіксації. Він однаковий як в окулярах, так і без них, не змінюється під дією атропіну сульфату. При частково акомодаційній косоокості одна частина кута постійна, як при неакомодаційній косоокості, а друга - акомодаційна.
Лікування всіх різновидів співдружної косоокості починають з призначення окулярів для постійного носіння і застосування ортоптики - спеціальної системи вправ, спрямованих на відновлення бінокулярного зору за допомогою призм, кольорових фільтрів, синоптофора, кольоротесту, бівізіотренера. За наявності амбліопії застосовують плеоптику. Лікування тривале (не менше ніж 2 роки), його проводять курсами тривалістю 2-3 тиж (3-4 на рік). Акомодаційну косоокість лікують лише консервативно.
При частково акомодаційній та неакомодаційній косоокості, якщо протягом року зазначене лікування не виправляє положення ока, необхідна операція усунення косоокості, після якої консервативне лікування проводять до розвитку нормального бінокулярного зору. При природженій паралітичній і неакомодаційній косоокості операцію виконують рано - у віці 1-1,5 року.
Прогноз визначається своєчасністю й систематичністю лікування.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus