Якщо дитиною надмірно опікуватись і батьки прагнуть задовольнити будь-яке бажання свого чада, навряд чи з неї виросте людина з твердим характером і стійкими переконаннями. Такий малюк буде розпещеним і доставить батькам масу проблем. Вже з самого раннього віку, як тільки ви помітили, що дитина почала розуміти звернену до нього мову, необхідно ставити перед ним посильні завдання й вимагати їх вирішення, звичайно, в межах його можливостей.
Не варто робити за дитину те, з чим вона вже в змозі справитися сама. Наприклад: малюк вперше бачить нову яскраву іграшку і прагне дістати її. Він вже може це зробити самостійно, але йому потрібно докласти зусиль. Самостійне подолання перешкод стане джерелом активних дій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як підвищити уважність у дитиниЗ раннього віку намагайтеся привчати дітей до самостійності:
- прибирати за собою іграшки,
- самим вмиватися,
- одягатися і роздягатися.
Необхідно проявити терпіння, не варто нервувати або поспішати, інакше інтерес до цих дій у дитини може пропасти, а у старшому віці, коли він звикне до того, що все за нього роблять дорослі, потрібно більше зусиль, щоб прищепити йому навички самостійності.
Ніколи не слід обманювати дитину, тільки в цьому випадку ви зможете вимагати взаємної чесності до себе. Часто, щоб втішити дитину, їйобіцяють іграшку, цукерку і т. д. Дитина перестає плакати, але пам'ятає і чекає на виконання обіцяного. Дорослі ж забувають про це і не тримають слова. У результаті дитина звикає до необов'язковості батьків і сама привчається легко давати обіцянки і не виконувати їх.
Не менш важливо дотримуватися принципу послідовності, тобто не можна дозволяти дитині те, що вчора було заборонено. Треба поступово виховувати в дитині вміння опановувати своїми бажаннями, привчати його стримуватися, перемагати в собі почуття болю, образи, страху. Все це зміцнює, тренує його волю.