Отримані дані показують, що нестача сну також може знизити здатність ДНК до самовідновлення, приводячи до виникнення генетичних захворювань. Відзначається, що це перше дослідження такого роду, присвячене впливу недосипу на гени у молодих людей.
У випробуваннях взяли участь понад 70 лікарів, режим сну яких був порушений через необхідність працювати в нічну зміну. Експерти взяли зразки крові у лікарів після трьох ночей повноцінного сну, а також зразки крові вранці після нічної зміни, коли лікарі були позбавлені нормального сну. У докторів, які працювали в нічні зміни, спостерігалося на 30% більше розривів в ДНК порівняно з медиками, які добре спали напередодні. Недосипання також призвело до зниження здатності ДНК до самовідновлення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як заснути без снодійних препаратів?Пошкодження ДНК - це зміна базової структури ДНК, яка не відновлюється при реплікації ДНК, пояснюють вчені. Дволанцюжкові розриви особливо небезпечні, адже невдале відновлення викликає нестабільність геному і загибель клітин, які зазвичай лежать в основі онкогенної трансформації і утворення ракових пухлин.
Таким чином, нестача сну пов'язана з несприятливими наслідками для здоров'я, такими як пошкодження ДНК, підсумовують вчені. Хоча отримані результати є попередніми, вже можна з упевненістю стверджувати, що викликане нестачею сну пошкодження ДНК може збільшити ймовірність розвитку захворювань від генетичних мутацій, які зазвичай виникають при раку. Медики сподіваються, що проведене дослідження підвищить поінформованість людей про важливість отримання достатньої кількості сну щоночі.