- Універсальний і найнадійніший принцип - пити якомога рідше і якомога менше. Провідне правило - помірність у вживанні.
- Якщо ви не страждаєте хворобами шлунка і кишечника, перевагу краще віддавати сухим - не міцним і не десертним - винам. Я б радив уникати міцних напоїв або вже, в усякому разі, вживати їх тільки в невеликих кількостях. Міцний алкоголь - наприклад, горілка - при впливі на слизову оболонку шлунка здатна викликати стан, близький до опіку, тому високоградусні напої слід розбавляти.
- Розбавляйте водою сухе червоне вино. Якщо розбавлений напій або коктейль ми розтягуємо на цілий вечір, то загальна доза чистого алкоголю виявиться невеликою, і шкода для здоров'я буде зведена до мінімуму.
- Оскільки окислення алкоголю в організмі вимагає підвищеної витрати вітамінів, то варто приймати полівітаміни. На столі обов'язково повинні бути зелень, овочі і фрукти.
- Випили келих вина? Випийте після цього дві склянки води.
- Не перевищуйте рекомендовану кількість алкоголю. Існують так звані стандартні дози алкоголю, які в англійській мові звуться "дрінки" (drinks). У різних країнах ця доза включає від 13,7 г до 20 г чистого алкоголю. Вважається, що для чоловіків безпечна кількість алкоголю становить 14-28 доз на тиждень, а для жінок - 7-14 доз в цей же період. Слід розуміти, що подібна стандартизація досить умовна, і у деяких людей ризик погіршення здоров'я виникає і при вживанні зовсім невеликих кількостей спиртних напоїв.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 ознак того, що ви забагато п'єте- Тримайте себе в руках. Якщо людина завжди або хоча б часто випиває більше, ніж вона припускала або планував, це говорить про порушення здатності контролювати вживання. А це вже ключова ознака алкогольної залежності або, принаймні, вказує на загрозу її виникнення. якщо людина, на думку оточуючих, п'є занадто часто, легко знаходячи приводи для випивки, то, мабуть, до думки оточуючих варто прислухатися. Неможливість утриматися від вживання алкоголю в ситуації, коли його краще не вживати - досить серйозний "тривожний дзвінок".