Йодна недостатність робить негативний вплив на здоров'я людей. Захворювання через нестачу йоду не тільки порушують структуру і функцію щитовидної залози, але і можуть призводити до порушень статевої функції, формування вроджених аномалій розвитку тощо. Детальніше читайте у "Країні Здоров'я".
Вживайте йодовмісні продукти
Основною причиною виникнення захворювань через нестачу йоду є недостатнє надходження йоду із зовнішнього середовища в організм людини і тварин. Йод - дуже важливий для людини мікроелемент. Він є обов'язковою складовою частиною молекул гормонів щитовидної залози - тироксину і трийодтироніну. З продуктів харчування в шлунково-кишковий тракт людини йод надходить у вигляді органічного йодиду, який з кров'ю проникає в різні органи і тканини і накопичується в щитовидній залозі. Тут сконцентровано до 80% міститься в організмі йоду. Щодня щитовидна залоза секретує 90-110 мкг гормону тироксину і 5-10 мкг трийодтироніну. Ці гормони беруть участь у багатьох метаболічних процесах, що забезпечують життєдіяльність організму людини. Вони також дозволяють швидко адаптуватися до більш низького надходженню йоду з зовнішнього середовища. Але при хронічному дефіциті йоду відбувається порушення механізмів адаптації, знижується синтез гормонів і розвиваються різні патології в організмі.
Значний внесок у формування йоддефіцитних станів вносить нестача селену в організмі. Селену теж мало в наших грунтах, а значить, і в природних продуктах харчування. Доведено, що при поєднанні дефіциту йоду і селену виникає дисбаланс гормонів. Відбувається посилення явищ гіпотиреозу. Крім того, дефіцит селену провокує некротичні, фіброзні зміни в щитовидній залозі.
В умовах хронічного дефіциту йоду знижується вироблення основних гормонів щитовидної залози - тироксину і трийодтироніну. У той же час активізується секреція тиреотропного гормону, завдання якого - стимулювати біосинтез основних гормонів. Надлишок тиреотропного гормону призводить до збільшення щитовидної залози. В результаті формується зоб, який протягом багатьох років розцінювався як прямий клінічний еквівалент йодної недостатності. Як бачимо, наслідки нестачі йоду для здоров'я людини дуже сумні.