Діабет пов’язаний, насамперед, з рівнем цукру в крові. З прийомом вуглеводної їжі в ній виявляється глюкоза — цукор. Особливі клітини (бета-клітини) підшлункової залози реагують на її появу викидом гормону інсуліну. Він підхоплює глюкозу з крові і розносить її в клітини, в ній потребують, — насамперед, клітини головного мозку і червоні кров’яні тільця, для яких глюкоза — головне і єдине паливо. Після того як інсулін розподілив глюкозу, рівень цукру падає, ми стаємо млявими.
Якщо з’їсти солодке, рівень глюкози в крові різко зросте, підшлункова залоза викине інсулін, він швидко рознесе цукор по клітках … І через годину ми захочемо їсти знову.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Народні засоби для зниження рівня цукру у кровіЯкі причини захворювання? Проблеми починаються, якщо підшлунковій залозі занадто часто дають привід для викиду інсуліну. Коли ми мало рухаємося, то й енергії витрачаємо небагато. Іноді постійне переїдання і зловживання жирною їжею і простими вуглеводами закінчуються тим, що в роботі бета-клітин підшлункової залози відбувається збій — вона перестає виробляти інсулін в кількості, достатній для переробки всієї тієї глюкози, яку ми в себе «завантажуємо».
В результаті рівень цукру в крові починає підвищуватися. Якщо продовжувати пересуватися виключно без причини від холодильника до дивана, то з часом повнота перестане бути лише естетичною проблемою. Підвищений рівень цукру в крові, що веде до діабету, загрожує сумними наслідками. Так що, якщо ви скаржитеся на своє відображення в дзеркалі, але при цьому знаходите собі масу виправдань для того, щоб нічого не робити, загроза діабету — реальний привід перестати знаходити відмовки і зайнятися, нарешті, собою. Інакше через 20 років тема цукрового діабету може стати для вас більш ніж актуальною.