Потовиділення - це фізіологічний процес, необхідний для підтримки нормальної температури тіла і регуляції водно-сольового балансу організму. У нормі кількість поту збільшується при спеці, хвилюванні, фізичному навантаженні, під час хвороби. Про патологію говорять лише в тому випадку, якщо підвищена пітливість тіла зберігається без видимих причин, якщо піт має занадто різкий запах або володіє фарбуючими властивостями.
Гіпергідроз може бути локальним і генералізованим. У першому випадку надмірне потовиділення відзначається в районі долонь, стоп, грудей, спини, пахвових западин і т.д. У другому - підвищується пітливість всього тіла.
Найбільш поширеними причинами гіпергідрозу є:- Гормональні порушення;
- Надлишкова маса тіла;
- Порушення в роботі центральної нервової системи;
- Захворювання нирок;
- Туберкульоз;
- Цукровий діабет;
- Вегето-судинна дистонія;
- Недостатня гігієна.
При підозрі на гіпергідроз слід здати загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, пройти флюорографію та перевірити роботу щитовидної залози.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому ви пітнієте ночами: основні причиниБоротьба з підвищеною пітливістюПідвищена пітливість частіше зустрічається у чоловіків, однак і у жінок можуть бути проблеми з надмірним потовиділенням. Гігієнічні процедури дозволяють на час позбутися дискомфорту, але не усувають причин хвороби. Антиперспірант при підвищеній пітливості допомагає, але, як і душ, лише на нетривалий час.
Одним з найефективніших засобів для боротьби з підвищеною пітливістю є паста Теймурова. П'ятидобовий курс лікування дозволяє зменшити потовиділення на тривалий термін, однак ефект буде лише при локальному гіпергідрозі. Купити пасту можна в аптеці.
Ефективним домашнім засобом від підвищеної пітливості є яблучний оцет. До двох літрів води слід додати 5 столових ложок оцту, після чого протерти отриманим складом проблемні місця, а при необхідності і все тіло.
Курс лікування яблучним оцтом триває 7-10 днів. Після двотижневої перерви його можна повторити.
Якщо консервативне лікування не допомагає, лікар може запропонувати підшкірні ін'єкції ботулотоксину (ботокса), який блокує імпульси між потовими залозами і нервовими клітинами. Ефект від терапії триває 8-12 місяців. У найважчих випадках має сенс вдатися до хірургічного лікування, при якому нерви, відповідальні за роботу потових залоз, перерізаються або пережимаються.