Стан організму, при якому харчова грудка замість того, щоб ковзати вниз по шлунково-кишковому тракту, повертає назад, називають рефлюкс (повернення). Вміст разом з необхідним компонентом для перетравлення їжі - соляною кислотою повертається на "верхній поверх" шлунка, потім у стравохід. При частому повторенні цього процесу, кислота роз'їдає слизові оболонки, діючи як хімічний опік. У підсумку - запалення оболонки стравоходу, яке називають езофагітом. Сприяє цьому слабкість нижнього сфінктера, клапана, що є вхідними воротами для вступу соляної кислоти.
Частота рефлюксу збільшується у вечірні та нічні години внаслідок того, що хворий, приймаючи горизонтальне положення, сприяє затікання вмісту шлунку в стравохід. Щоб полегшити даний стан, рекомендується спати, піднявши узголів'я так, щоб не тільки голова була на подушці, але і плечовий пояс знаходився істотно вище решти тіла.
Щоб уникнути розвитку гастроезофагіальної рефлюксної хвороби необхідно дотримуватися ряду профілактичних заходів, які доступні кожній людині, яка бажає зберегти своє здоров'я на довгі роки.
В першу чергу необхідно проаналізувати свій харчовий асортимент і виявити перелік продуктів, що викликають печію. Виключити, або скоротити, або вживати в невеликій кількості і в середині трапези, а не на порожній шлунок "вогненебезпечні" страви - смажені, жирні або гострі.
Також сприяють появі печії газовані напої, алкоголь, шоколад, кава, куріння.
Не можна щоразу переїдати. Шлунок виштовхує надлишок їжі назад у стравохід, але вже з травним соком, що незмінно викличе і печію, і пожовтіння язика.
Ні в якому разі не можна лягати відразу ж після прийому їжі, як би цього не хотілося, в іншому випадку їжа не спуститися в нижні відділи ШКТ, що викликає відчуття важкості і розпирання шлунка та інші, супроводжуючі цей стан ощущенія.Пітаніе має бути дробовим - 5-6 разів на день. Починайте прийом їжі не з соку кислих фруктів, а з хліба зернового з м'ясом або рибою. Овочі стимулюють шлункову секрецію, тому їх прийом краще перенести в середину трапези. Сік краще розбавити водою 1: 1.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Как привести в норму пищеварение после праздниковВ якості "швидкої допомоги" можна використовувати лікарські препарати, типу мотіліум, церукала, Гастао, маалокса та ін. Але слід пам'ятати, що частий прийом цих препаратів сприяє виробленню нової порції соляної кислоти, а значить печії. Більш прийнятний варіант - це лікарські рослини. Як правило, навіть місячний курс прийому таких загальновідомих і поширених трав, як пижмо, деревій, корінь аїру, оману та ін. Знімає проблему печії, жовтизни мови, відрижки і т.д., але за умови виконання та інших рекомендацій, що особливо стосуються режиму харчування.
Якщо протягом 7-10 днів не відбулося поліпшення травного процесу, необхідно звернутися до гастроентеролога і можливо пройти обстеження органів ШКТ.