Основна небезпека при діареї полягає в зневодненні організму. Інша небезпека - маскування серйозних хронічних захворювань під банальне розлад травлення. Бубирева Анна Миколаївна, лікар-терапевт першої категорії медичних центрів «Медісвіт», розповідає, коли можна обійтися домашнім лікуванням, а коли необхідно звернутися до фахівця.
Під розладами стільця зазвичай розуміють діарею (пронос). Діарея - це збільшення обсягу калових мас, збільшення вмісту в них води, почастішання дефекації. Нормальним для дорослого вважається стілець від 2 разів на добу до одного разу на два дні.
Причинами діареї можуть бути:
- бактеріальні інфекції (сальмонельоз, стафілококова інфекція, холера, дизентерія і ще багато інших);
- вірусні інфекції, що викликаються різними видами ентеровірусів (в тому числі і так званий кишковий грип);
- вживання великої кількості деяких харчових продуктів (слив, абрикосів);
- недостатність функції підшлункової залози;
- порушення моторики кишечника при так званому синдромі подразненого кишечника.
Домашнє лікування можливо в наступних випадках:
- якщо захворювання виникло раптово, а не розвивалося поступово (протягом тижнів або місяців);
- якщо немає високої температури, частою, повторної блювоти;
- якщо захворіли тільки ви, а не вся група людей, які брали разом з вами їжу;
- якщо поліпшення самопочуття настає протягом однієї доби, швидко проходить блювота і нормалізується стілець.
В іншому випадку краще звернутися за допомогою до лікаря, який визначить необхідний обсяг обстеження, лікування, а також необхідність у госпіталізації. Якщо у вас є сумніви щодо з'їдених напередодні продуктів, у вас немає виразки шлунка, хронічного гастриту або дуоденіту, дотримуються вищеописані умови, можна лікуватися в домашніх умовах.
Основними лікувальними заходами повинні бути:
- відновлення втрат води в організмі;
- для цього краще пити прохолодну кип'ячену воду невеликими порціями протягом декількох годин, щоб не викликати або не підсилили блювоту (приблизний обсяг - 2-3 л для дорослої людини, іноді більше);
- голод мінімум 1 добу;
- будь-яка приймається їжа буде їжею не тільки для вас, але і для хвороботворних мікроорганізмів.
Сорбенти дають лише допоміжний ефект. Можна в якості сорбенту випити протягом доби 2-3 пакетика смекти. Замість кип'яченої води можна пити готові сольові суміші (типу регідрон). Що стосується мінеральної води, можна приймати хлоридно-натрієві мінеральні води, до них відносяться «Куяльник», «Миргородська» без газу. З газом і лужні (гідрокарбонатно-натрієві) мінеральні води, такі як «Поляна Квасова», «Боржомі», «Свалява», приймати не можна, так як вони за рахунок виділення газу в просвіті кишечника посилюватимуть перистальтику, отже, частішає стілець, можуть викликати або посилити блювоту. Народні методи лікування проносу, наприклад, спроба нагодувати хворого рисом або крохмалем, як правило, лише посилюють тяжкість стану пацієнтів. Ні в якому разі не рекомендую використовувати такі «народні» методи. Тривале послаблення стільця або часте його розлад, крім ризику зневоднення і порушення мінерального і кислотно-лужного балансу організму, може бути симптомом серйозних хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту. В такому випадку, чим раніше встановлено діагноз і розпочато лікування, тим краще прогноз.