Переїдання викликає значне навантаження на системи органів травлення. А це вже може стати причиною гастриту, виразкової хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки, порушення функції печінки й жовчних шляхів, розвитку жовчнокам’яної хвороби. При надлишковому споживанні тваринних жирів порушується обмін холестерину, що, як відомо, сприяє розвитку й прогресуванню атеросклерозу.
Систематично переїдати шкідливо. Але не менш згубна «обжерливість» епізодична, на свята. Адже занадто щедра їжа порушує режим роботи травних залоз, вони не встигають пристосуватися до підвищеного навантаження, що призводить до порушення функцій усієї травної системи. Крім того, зайві калорії, що надійшли в організм, неминуче перетворюються на жир.
Щоб не розплачуватися за короткочасне гастрономічніше задоволення власним здоров’ям, треба взяти собі за правило й у будні, й у свята відмовлятися від харчових надмірностей.
Ознаки переїдання ми відчуваємо часто, але звикли не надавати їм належного значення. Переїдання проявляється важкістю в області шлунка після вживання їжі, сонливістю, зниженням працездатності. При частому переїданні уповільнюються процеси травлення, шлунок розтягується, внаслідок чого знижується секреція шлункового соку й порушується шлункове й кишкове травлення, в харчовій масі відбувається процес розкладання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: -Медики розповіли, як побороти весняну депресію