Хронічний стрес - тригер багатьох захворювань. Як з'ясувалося, ще й метаболічного синдрому. Порушення на осі гіпоталамус-гіпофіз-надниркові залози, яке викликає стрес, призводить до дисбалансу глюкози і інсуліну. Згодом це провокує ожиріння і метаболічний синдром.
Метаболічний синдром
Метаболічний синдром - це група із щонайменше трьох з п'яти захворювань: ожиріння, високий кров'яний тиск, високий рівень цукру в крові, високий рівень тригліцеридів в сироватці. Раніше його розвиток пов'язували з переїданням солодкої і жирної їжею протягом тривалого часу і малорухливим способом життя. Тепер же з'явилися дані, що хронічний рівень стресу також може служити тригером метаболічного синдрому.
Стрес, ожиріння і метаболічний синдром
Недавні дослідження американських вчених показують, що тривалий хронічний стрес може сприяти метаболічного синдрому, порушуючи гормональний баланс осі гіпоталамус-гіпофіз-надпочечник. Дисфункціональна цієї осі викликає циркуляцію високих рівнів кортизолу, що призводить до підвищення рівня глюкози та інсуліну, що, в свою чергу, викликає опосередковане інсуліном вплив на жирову тканину. В кінцевому підсумку це сприяє вісцеральному ожиріння, резистентності до інсуліну і гіпертонії.
Дисфункція осі гіпоталамус-гіпофіз-надпочечник може пояснити високий ступінь ризику серцево-судинних захворювань, цукрового діабету 2 типу та інсульту у осіб з абдомінальним ожирінням.