Наркоз став справжнім переворотом в медицині і особливо в хірургії. Мало того, що він позбавив людство від важкої, часом нестерпного болю при наданні медичної допомоги, яку раніше "глушили" спиртними напоями, але ще і зробив можливими серйозні хірургічні втручання. До винаходу наркозу операції навряд чи могли тривати більше 10-15 хвилин, адже пацієнт міг померти від больового шоку. Ну а за таку тривалість часу встигнути зробити що-небудь серйозне було неможливо. Поява наркозу, в якому величезну роль зіграли і наші вітчизняні вчені і лікарі, дозволило хірургії стрімко розвиватися, операціями ускладнюватися і рятувати тим самим все більше число життів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТОП-3 міфи про наркозСучасні наркотичні препарати пригнічують роботу центральної нервової системи, що і викликає характерний сон пацієнта, а також стійку втрату больової чутливості. Однак численні наукові експерименти показували, що хоча наркоз і впливає на біоелектричну активність мозку, ці зміни можна порівняти з тими, які мозок відчуває під час сну. Іншими словами, на роботу мозку наркоз патологічно не впливає, хоча деякий час після повернення свідомості можуть спостерігатися деякі порушення пам'яті, координації, ірраціональні думки і так далі.
Наука спеціально не ставила собі за мету встановити поріг, після якого застосування загального наркозу надавало б деструктивний вплив на пам'ять. Але наглядові дослідження демонстрували, що навіть 10 операцій під загальним наркозом протягом довгого часу не погіршували пам'ять скільки-небудь помітно.