Фахівець вважає, що коронавірус залишиться з людством назавжди.
"Чи зможемо ми коли-небудь позбутися коронавірусу? Ні, не зможемо. Існує ряд складних факторів, які часто виходять за рамки методів людського контролю, таких як ізоляція і вакцинація", - каже біолог.
Говорячи про вакцини, професор зауважив, що поки судити про ефективність щеплень складно, це з'ясується лише згодом. Звичайно, вакцини зможуть забезпечувати людям захист від COVID-19. Однак, з огляду на вже наявний досвід розвитку коронавірусної інфекції, малоймовірно, що такий захист вони будуть давати на роки чи десятиліття. Коронавірус активно мутує, його нові штами будуть продовжувати розвиватися, і це несе певний ризик для людей вже вакциновані або перенесли хворобу. Вірогідність заразитися і захворіти знову через нових мутацій ковіда для них все одно зберігається.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мутований коронавірус повернувся до КитаюТаким чином, констатує Міхаеліс, вакцини від коронавірусу доведеться регулярно оновлювати, щоб охопити нові варіанти. Він провів аналогію з вакциною від грипу, які також часто оновлюється.
Професор Міхаеліс зауважив, що віруси, що викликають грип, існують в людському суспільстві вже більше 8000 років. На його думку, це ж станеться і з коронавірусом - найімовірніше, він стане звичайною сезонною інфекцією на зразок ГРВІ.
"Між грипом і коронавірусом є схожість. Обидва захворювання викликаються так званими зоонозними вірусом, що вражає не тільки людей, а й багато видів тварин, птахів. Згадайте недавні спалахи коронавірусу на норкових фермах, в ході яких вірус передавався від людини норкам, а потім від норок назад до людей. Це говорить про те, що навіть якщо повне викорінення ковіду в людській популяції виявилося можливим, повторно передати його людям могли б тварини", - міркує Мартін Міхаеліс.
Біолог порадив морально приготуватися до того, що COVID-19 продовжить поширюватися серед людей, оскільки природний імунітет людського організму не забезпечує довгострокового захисту від інфекції, до того ж з'являться нові штами, які зможуть долати імунний бар'єр, створений вакцинами та перенесеним захворюванням. У цьому плані він стане хворобою на зразок грипу, і будуть потрібні щорічні програми вакцинації, аналогічні тим, які розробляються від сезонних респіраторних інфекцій.