Пацієнти з постковідним синдромом можуть отримати неабиякі переваги від терапії з використанням гіпербаричної оксигенації. Такого висновку дійшли вчені з Університету Тель-Авіва.
Киснева терапія
Камери, в яких використовують методику гіпербаричної оксигенації, тобто підвищується вміст кисню, можуть суттєво покращити когнітивний, неврологічний та психіатричний функціонал у жертв постковідного синдрому порівняно з контрольною групою, яка отримувала традиційне лікування. Вчені встановили, що до 10-30% пацієнтів, які заразилися коронавірусом, згодом демонструють стійкі симптоми, які негативно впливають на їхню якість життя. Всесвітня організація охорони здоров'я називає цю патологію постковідним синдромом.
Нині в арсеналі лікарів не так багато засобів боротьби із цими симптомами. В основному препарати спрямовані на запальні процеси, пацієнтам рекомендують спеціальну дієту та когнітивно-поведінкову терапію. На жаль, все це не дає того ефекту, на який хотілося б розраховувати. Жертви постковідного синдрому продовжують страждати від сплутаності свідомості, забудькуватості та проблем із концентрацією, а також лихоманки та болю в тілі протягом місяців після позитивного ПЛР-тесту на коронавірус.
І ось перше в історії медицини дослідження оцінило вплив гіпербаричної оксигенації на таких пацієнтів. Воно було рандомізованим, подвійним сліпим та плацебо-контрольованим, тобто повністю відповідало всім науковим критеріям. Вчені виходили з уявлення про те, що COVID-19 проникає в мозок через гратчасту пластину - частина черепа трохи вище за ніс. Він спричиняє хронічним ушкодженням головного мозку в лобових частках, відповідальних за когнітивний функціонал.
Гіпербарична оксигенотерапія багато років використовується для лікування аквалангістів та глибоководних дайверів, які постраждали від швидкої зміни тиску при прискореному підйомі з глибини. Вона також застосовується для боротьби з інфекціями у тканинах та при деяких специфічних захворюваннях.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Психосоматика дитячих хвороб: винні не віруси, а переживання дитини