Забудькуватістю може виявлятися накопичена втома, а також багато захворювань, що порушують роботу мозку, серця, щитоподібної залози, нирок.
Проблеми з пам'яттю асоціюються з хворобою Альцгемера, яка є поширеним типом деменції. Проте забудькуватість може бути ознакою багатьох порушень та серйозних захворювань, а не лише вікових когнітивних проблем. В повсякденному житті забудькуватість нерідко стає наслідком того, що людина тривалий час живе в режимі навантажень, напруги та стресу, мало відпочиває, недостатньо спить, не змінює рутинну обстановку, не отримує нових позитивних вражень.
Робота мозку погіршується, і пам'ять може періодично відмовляти в тих випадках, коли спостерігаються нервове виснаження, стресові ситуації, депресія, хронічна нестача сну, зловживання алкоголем та прийом заборонених засобів, перенесений загальний наркоз, прийняття ліків.
Якість пам'яті може знижуватися в умовах неповноцінного, незбалансованого харчування, коли людський організм не отримує з їжею необхідних вітамінів (наприклад, вітамінів комплексу В), мікроелементів (залізо), поживних речовин (вуглеводів та жирних кислот).
Крім того, забудькуватість може пояснюватися патологічними причинами. Здатність запам'ятовувати погіршується внаслідок травм, атеросклерозу мозкових судин, діабету, хвороб щитоподібної залози. Іноді проблеми з пам'яттю виникають у людини через такі проблеми, як серцева, дихальна, ниркова недостатність. Окрема категорія – це захворювання мозку. Людина може страждати забудькуватістю після перенесеного енцефаліту або менінгіту, а також недоумства, викликаного віковими дегенеративними процесами в мозку.