Гемоглобін в нормі становить: для чоловіків - 130-160 г / л, для жінок - 120-140 г / л. Вкрай рідко анемія є самостійним захворюванням. Вона вторинна і завжди свідчить про наявність в організмі певного захворювання. У деяких випадках з'ясувати причину зниженого гемоглобіну виявляється досить важко. На жаль, є такі форми анемії, які важко піддаються діагностиці.
Причини недокрів'я різні. Найбільш поширеними видами вважаються постгеморагічна анемія (що виникає в результаті істотної крововтрати через прорив виразки шлунка, травми, хірургічного втручання і т. д.), а також анемія, викликана вагітністю та поганим харчуванням.
Симптоми анеміїВідчуття ранкової слабкості, шуму у вухах, часті головні болі і запаморочення, нездатність виконувати навіть незначні фізичні навантаження, швидка стомлюваність говорить про зниження рівня гемоглобіну в крові.
Але треба розуміти, що анемія - це не просто тимчасова слабкість або втома, які мають тенденцію проходити самі по собі - це хвороба, що вимагає адекватного лікування.
Якщо відзначається незначне зниження гемоглобіну, анемію діагностувати можна тільки лабораторним методом - за допомогою аналізу крові. І поки хвороба не змогла зайти надто далеко,
ефективним методом лікування служить збалансоване харчування з достатнім комплексом вітамінів і мікроелементів. Щодня в свій раціон необхідно включати більше 20 мг заліза, яке сприяє нормалізації показників гемоглобіну в крові.
Симптомами анемії середньої тяжкості чи важкої форми є:погане самопочуття,
запаморочення і слабкість,
тріщини в куточках рота,
сухість шкіри,
синява очних склер,
пожовкла шкіра (особливо кистей рук і в області носогубного трикутника),
нігті шаруються,
сухі і ламкі волосся, поступово починається їх випадання.
Традиційні методи лікування анеміїТрадиційна медицина пропонує величезну кількість препаратів, які сприяють підвищенню в крові гемоглобіну.
Важливо відзначити, що жінки потребують набагато більшої кількості заліза, ніж чоловіки, тому що щомісяця під час критичних днів втрачають його.
Для профілактики анемії лікарі протягом усього року рекомендують включати в харчовий раціон мюслі, сухофрукти, шипшину, свіжу зелень, яблука, натуральні соки, гречану і вівсяну крупи, чорний хліб.
Також залізо міститься в 100 г наступних продуктів в такій пропорції:
білі сушені гриби - 35 г;
стручкова квасоля - 8 мг;
суниця садова - 7,8 мг;
свиняча печінка - 20 мг;
какао - 12 мг;
чорниця - 7,1 мг;
кроляче м'ясо - 4,6 мг;
яловичина - 2,4 мг;
морква - 0,8 мг;
яйце куряче - 1,6 мг.
Одночасно з залізовмісних продуктами рекомендується вводити в раціон і ті продукти, в яких міститься достатня кількість вітаміну С. Він допомагає кращому засвоєнню організмом заліза. Тому будь-який прийом їжі бажано закінчити порцією свіжих фруктів і овочів або свіжовичавленим соком.
Такі продукти, як натуральна кава, шоколад, згущене молоко, сир, пшенична мука, навпаки, гальмують процес всмоктування в кров заліза. І їх потрібно уникати тим, хто хоче підвищити гемоглобін.
Однак тільки лише залізовмісні продукти не можуть впоратися з анемією, тому лікарі доповнюють їх різними лікарськими препаратами. В обов'язковому порядку призначається і вітамін В12. Він виробляється в організмі людини з пивних дріжджів, м'яса, риби, яйця і молочних продуктів.
При серйозній анемії проводять переливання еритроцитарної маси. Тактику і стратегію лікування зобов'язаний визначати тільки лікар, виходячи з типу анемії і стану пацієнта.