Давай розберемося, що таке холецистит,за якими симптомами розпізнати недугу і як його лікувати.
Холецистит - це запальне захворювання жовчного міхура. Хвороба може початися стрімко і бурхливо - гострий холецистит, або поступово - хронічний. Гостра форма може переходити в хронічну. Переважно холецистит розвивається у жінок після 40 років.
Серед усіх хвороб органів травлення одним з найпоширеніших називають холецистит з явищем гострого запалення стінок жовчного міхура. Запалення трапляється через наявність у жовчному міхурі патогенної мікрофлори або умовно патогенних мікроорганізмів. При цьому недугу діагностують порушення відтоку жовчі, її застій, видозміна складу жовчі, жовчокам'яна хвороба.
Супутні фактори для розвитку гострого запалення - низька рухова активність жовчовивідних шляхів і самого жовчного міхура (явище дискінезії), порушення кровотоку в стінках жовчного міхура, знижена секреторна активність шлунка (гастрит), а також інші дисфункції органів травлення.
У деяких випадках холецистит провокують паразити - аскариди, лямблії. Травма також іноді стає причиною гострого запального процесу, але все-таки набагато частіше до нього приводять:
рясне нерегулярне харчування;
схильність до запорів;
відсутність фізичної активності;
хронічна інфекція;
знижений імунітет.
Різновиди хвороби
Прийнято розрізняти дві форми хвороби: гостру і хронічну. Для гострої форми вважаються характерними:
- Різкі приступообразні болі під ребром справа;
- Поява сильної блювоти, нудоти;
- Жовтяниця.
Для хронічної форми характерна:
- Тупий біль в животі справа;
- Нудота;
- Малоприємні відчуття після їжі, особливо після вживання жирної, пережареної їжі, холодних напоїв, газованої води. Іноді характерна біль з'являється після стресу, тривалого перебування в сидячому положенні, переохолодження.
Як діагностують хворобу
Хронічний холецистит підрозділяють на два види:
кам'яний, калькульозний, який є наслідком жовчнокам'яної хвороби;
бескаменний, який виникає через інфікування жовчного міхура.
Головною умовою для успішного лікування хронічної форми фахівці називають правильну діагностику, яка заснована на даних лабораторних досліджень, а також холецістохолангіографіі. Хронічний перебіг хвороби іноді змінюється гострою формою з найяскравішою симптоматикою.
Що робити
Якщо у пацієнта, який страждає від жовчнокам'яної хвороби, з'являються симптоми печінкової коліки з симптомами жовтяниці (пожовтінням нігтів, білків очей, темної сечі), сильним больовим синдромом, йому потрібна термінова госпіталізація.
Як лікують хворобу
Консервативне лікування, яке допомагає подолати холецистит, направляють на пригнічення інфекції за допомогою антибіотиків. Важливо також посилити відтік жовчі з допомогою жовчогінних засобів. Хворим рекомендована сувора дієта, яка виключає харчові подразники. Коли гостру фазу не можна подолати консервативним методом, призначають хірургічне лікування.