Виявляється, вона володіє майже необмеженими профілактичними і терапевтичними можливостями. І в цьому немає нічого дивного, адже обліпиха - це справжня комора вітамінів, визнаний чемпіон по вітамінах та інших життєво необхідних біологічно активних речовин. Всього 100 г, а то і 50 г обліпихи або 4-5 чайних ложок обліпихової олії забезпечують добову потребу людини у вітамінах.
Особливо потребують обліписі виснажені, ослаблені хворі, які перенесли інфекційне захворювання або операцію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В чому криється користь перепелиних яєцьОбліпихову олію використовують для лікування ран, що погано гояться , зовнішніх і внутрішніх виразок, опіків, променевих уражень шкіри. Воно має дуже високу бактерицидність, тобто здатність пригнічувати збудників дизентерії, тифу, кишкову паличку, стафілококи і стрептококи.
Масло - відмінний противиразковий засіб. При виразках шлунка його приймають за півгодини до їди по чайній ложці. При виразках 12-палої кишки і поліпах в кишковому тракті - по столовій ложці. Менші дози в даному випадку «не доходять», так як мастило витрачається на змазування стравоходу і стінок шлунка.
При захворюваннях порожнини рота і носоглотки, ангіні, тонзиліті, гаймориті - потрібно сполоснути рот водою і після потримати в роті. Застосовують масло і для інгаляцій.
З успіхом лікують маслом парадонтит, пульпіт, флюс. Для цього на ясна накладають джгутик з вати, змочений обліпиховою олією.