Серед біологічних дій куркуми виділяють антиоксидантну, протизапальну, детоксикаційну і жовчогінну. Вона корисна людям, страждаючим такими захворюваннями як мігрень, виразковий коліт, жовчно-кам'яна хвороба, артрит, цукровий діабет, атеросклероз і ін.
Куркума багата кальцієм, залізом, фосфором і йодом, вітамінами С, В, К, В2, В3. Куркума є прекрасним природним антибіотиком, що робить її ліками, які не мають негативного впливу на шлунково-кишковий тракт і не руйнує печінку. Навпаки, додаючи в їжу куркуму, підвищується активність кишкової флори і поліпшується травлення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У чому криється користь цикоріюКуркума показала себе як відмінна підтримка ослабленому після хронічної хвороби організму. Було відмічено, що вона очищає і зігріває кров.
Куркума володіє властивостями, які успішно запобігають захворювання цукровим діабетом і борються з ожирінням. Для схуднення можна приготувати напій з приправи.
При артриті терапевтична доза куркуми становить половину ложки приправи на порцію супу або тушкованого м'яса.
Будучи сильним антисептиком, куркума ефективна при захворюваннях шлунка та харчового тракту, особливо при хронічній діареї і метеоризмі - 1 чайна ложка порошку на склянку води.
При опіках куркуму змішують з соком алое і змащують цією пастою уражене місце.
Куркума, змішана з муміє, допомагає контролювати рівень цукру в крові при цукровому діабеті, що дозволяє знизити прийом синтетичних препаратів (500 мг куркуми і 1 таблетка муміє - двічі на день).