Користь цикорію полягає в речовинах, які містяться в ньому. Також цикорій багатий дубильними речовинами, клітковиною і вітамінами. Найкориснішою речовиною в цикорії є інулін - це різновид клітковини, особливо корисний для кишечника. Інулін створює в кишечнику сприятливу мікрофлору, насичує шлунково-кишковий тракт корисними біфідобактеріями. У зв'язку з цим цикорій особливо корисний тих, хто часто харчується напівфабрикатами, борошняними виробами, консервованими продуктами. Цикорій запобігає дисбактеріозу, сприяє профілактиці запору. Всі ці корисні властивості цикорію дозволяють налагодити процес травлення.
Цикорій здатний зміцнювати імунну систему завдяки вмісту в ньому вітаміну С. Цікаво, що чашка цього напою по вітамінним цінностям прирівнюється до жмені чорної смородини чи цитрусових.
Цикорій рекомендується вагітним, в першу чергу своїми цінними властивостями, а в другу - тим, що він не робить такого сильного впливу на організм як кава. Цикорій здатний запобігти печію, гестоз і тяжкість в шлунку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 8 лікувальних властивостей коньякуДуже корисний цикорій для гіпертоніків і діабетиків. Інулін знижує глікіміческій індекс продуктів, що знижує бажання з'їсти солодке. При діабеті свіжоприготований цикорій корисний за 15-20 хвилин до їжі.
Однак при всіх плюсах цикорію, медики говорять і про його недоліки. Знати про них треба, щоб не нашкодити своєму здоров'ю. У першу чергу необхідно знати, що цикорій протипоказано вживати в поєднанні з антибактеріальними препаратами. Справа в тому, що компоненти, що входять до складу цикорію, порушують всмоктуваність компонентів ліків, що знижує ефективність лікування.
Шкідливий цикорій і для тих, хто страждає венозними захворюваннями. Так, вживання цикорію може загострити варикоз і геморой.