1. Покласти в емальовану каструльку урюку 3 шт., Чорносливу 5 шт., Інжиру 3 шт., Родзинок 1 ст. л., 2 яблука, 2 скибочки лимона. Все це покрити водою і кип'ятити 5-10 хв на повільному вогні. З'їсти на сніданок.
2. Скласти суміш з рівних частин: пшениця, вівсянка, ячмінь. Розмолоти зерна в кавомолці, залити теплою водою з розрахунку 1 ст. л. борошна на 1 скл. води. Настоювати 2 години, процідити і пити з медом. Вживати при недокрів'ї та занепаді сил.
3. Один лимон опустити в киплячу воду на 1-2 хв, пропустити його через м'ясорубку або натерти на тертці з шкіркою і насінням. Додати несолоне вершкове масло, 1-2 ст. л. меду, добре перемішати. Подавати до чаю.
4. Зерна вівса заливають окропом з розрахунку 1 ч. Вівса і 3 ч. води. Після настоювання протягом доби в кімнаті рідину зливають. Зберігати настій в холодильнику. Пити теплим по 1/4 скл. 3-4 рази на день перед їжею.
5. 150 г тертих яблук перемішати з соком половини апельсина, додати 10 очищених волоських (або інших) горіхів. Замість горіхів можна взяти кілька ложок збитих вершків, а замість апельсина - 2ч. л. лимонного соку і стільки ж меду. Порція для однієї людини в день. Живить головний мозок.
6. 1 скл. вівса і 5 скл. води варити до густоти рідкого киселю. Процідити, додати рівну кількість кип'яченого молока (або прокип'ятити з сирим молоком), остудити. У цю масу додати 4-5 ст. л. меду. Приймати по 1/4 - 0/2 скл. відвару 3-4 рази на день.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які трави використовуються для омолодження організму