Ожина - чудова ягода родом з Америки. Її смак дуже приємний, солодкий або кисло-солодкий, а ягоди соковиті і ароматні. Крім приємного смаку, в ягоді міститься величезна кількість корисних для організму речовин.
Ожина багата вітамінами: А, С, В1, В2, Е, РР, а за кількістю вітамінів групи Р ягода випереджає навіть малину. Мінеральні речовини, такі як калій, фосфор, магній, марганець, мідь, залізо теж містяться тут у великій кількості. Крім цього, ожина - джерело органічних кислот (яблучної, винної, саліцилової, лимонної), фруктози, глюкози, сахарози, пектинових речовин і біофлавоноїдів.
Завдяки своєму корисному складу, ягоду застосовують у лікувальних цілях дуже давно. Сучасні дослідження американських учених довели, що ожина здатна зупиняти розвиток ракових клітин, а захисні її властивості у кілька разів вище, ніж у малини і лохини.
Фенольні сполуки, що містяться в ожині, володіють противосклеротичною дією, зміцнюють капіляри, а велика кількість флавоноїдів, антоціанів, лейкоантоціанів і катехінів знімають запалення. Тому ягоди особливо корисні при ГРЗ і пневмонії: вони здатні швидко знижувати температуру тіла, придушувати гарячкові стану. Ожиновий сік чудово втамовує спрагу.
Пектин виводить з організму солі важких металів і радіоактивний стронцій. Ягода показана людям, що мають проблеми з нирками, сечовим міхуром і страждаючим циститом. Вживання свіжих ягід покращує мозковий кровообіг, пам'ять і процеси мислення. Ще ожина нормалізує роботу кишечника. Стиглі ягоди мають послаблюючу дію, недостиглі - закріплює.
Не можна не сказати про лікувальну дію ожини на центральну нервову систему. Вона знижує її збудливість, покращує якість сну і загальний стан організму.
Протипоказана ягода тільки при індивідуальній непереносимості, тобто перших ознаках алергічної реакції.
Найкраще вживати ожину в свіжому вигляді. Заморожені ягоди теж зберігають практично всі корисні речовини. Ще з ожини можна приготувати смачні компоти, джеми і варення. Незважаючи на те, що під час їх приготування деяку кількість біологічно активних речовин втрачається, все ж, ці продукти зберігають корисні властивості ягоди і володіють певними лікувальними якостями.