Як виявити те, що було забуте"Зникаючі" з пам'яті спогади - рідкість. Більшість записів не видаляються, просто перейшли в пасивний режим", - каже Карл-Хайнц Боймл, професор психології розвитку і когнітивної психології в Університеті Регенсбурга.
Наприклад, музика часто пробуджує спогади. Або те, що нібито забуто, знову проявляється через запахи.
"Найкраща порада - час від часу оновлювати вміст пам'яті, - радить Боймл, - намагаючись запам'ятати її самостійно".
Ведіть щоденник, діліться своїми враженнями з друзями, переглядайте фотоальбоми.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хропіння погіршує пам'ять людиниЗапам'ятовуйте числа за допомогою розповідейРозмови з іншими людьми, звичайно, не підходять для запам'ятовування конфіденційних даних, таких як PIN-код банківської картки. Як пояснює Маргіт Аренс з Федеральної асоціації тренування пам'яті, для цього є й інші хитрощі. Маючи таку важливу інформацію, запис в пам'яті повинна бути надійно закріплена, щоб до неї завжди можна було активно отримати доступ - наприклад, в довгій черзі перед касою супермаркету.
"Мозок мислить образами", - пояснює тренер по пам'яті Аренс. Вона радить запам'ятовувати символи чисел від нуля до дев'яти і запам'ятовувати ПІН-код з розповіддю.
Експерт пояснює це на прикладі ПІН 1 234: один зберігається як маяк, два як лебідь, три як триколісний велосипед, чотири як трилисник. Тепер вона пов'язує ці збережені символи з історією: лебідь на триколісному велосипеді кружляє навколо маяка, і весь його дзьоб повний конюшини.
"Все, що я хочу зберегти, я повинен пов'язати із зображенням".
Однак це не завжди можливо, наприклад, при вивченні словникового запасу. У таких випадках тренер по пам'яті рекомендує взяти на озброєння інше значення: замість того, щоб просто тихо читати слова, вимовляєте їх теж.