Фармакотерапевтична група. Протикашльові засоби тамуколітики. Код АТС: R05FB01
Фармакологічні властивості.
Фармакодинамік. Бронхосевт- комбінований препарат, що виявляє протикашльову та бронходилатуючу дію. Комплекна дія препарату зумовлена властивостями його основних компонентів: глауцину гідро броміду, ефедрину гідро хлориду, олії васильків. Глауцинугідро бромід пригнічує центр кашлю, не пригнічуючи функції центру дихання. Має виражену аналгетичну, бронхолітичну та протизапальну дію. Ефедрину гідро хлорид- симпатоміметик змішаної дії. Він збуджує альфа-та-бетадренергічні рецептори та викликає вивільнення норадреналіну з депо. Помірно інгібуємоноамінооксидазу. Зменшує набряк бронхіальних тканин, розширює звуження артеріол та збільшує артеріальний тиск; поліпшує атріовентрикулярнупровідність; збільшує та прискорює ЧСС. Стимулює процеси збудження в центральній нервовій системі та збільшує збудливість центру дихання.
Олія васильків пригнічуєкашльовий рефлекс, справляє бронхоспазмолітичну та антисептичну дію.
Фармакокінетика. Ефедрин резорбуєтьсяшвидко та повністю в шлунково-кишковому тракті пригнічує активністьмоноаміно оксидази, на відмінну від адреналіну, створює та піддержує терапевтичні концентрації. Виводиться з організму переважно з сечею. Глауцинугідро бромід добре всмоктується у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, максимальна концентрація у плазмі крові досягає через 1-2 години після перорального прийому. Виводиться з організму переважно з сечею. Висока ступіньрезобції окремих компонентів та лікарська форма препарату (сироп) мають всіумови для досягнення терапевтичної концентрації в плазмі крові.
Показання для застосування. Гострі та хронічні бронхіти, трахеобронхіти, обструктивні бронхіти, бронхіальна астма.
Спосіб застосування та дози. Дорослим призначають по 1столовій ложці (15 мл), 3-4 рази на день; дітям від 3 до 10 років – по 1 чайній ложці (5 мл), 3 рази на день; дітям старше 10 років – по 2 чайні ложки (10 мл),3 рази на день. Препарат приймають під час або після їди, запивають невиликоюкількістю води. Тривалість прийому не повинна перевищувати 5-7 днів.
Побічна дія. Звичайно хворі добре переносятьБронхосевт. В окремих випадках через 15-30 хв після прийому виявляютьсяшвидкозникаючі побічні явища: тремор, серцебиття, легке збудження, пітливість. У дітей ефедрин може спричинювати сонливість, порушення зору.
Протипоказання. Бронхосевт не використовується при коронарному склерозі, стенокардії, гіпертиреоїдизмі. Препарат протипоказаний при підвищені чутливості до будь-якого з компонентів, що входить до його складу. Протипоказаний дітям до 3 років.
Передозування. При передозуванні викликає нудота, блювання, втрата апетиту, нервове збудження, порушення кровообігу, тремор кінцівок, запаморочення, пітливість, ускладнення сечовиділення. Лікування: промивання шлунка та симптоматичні заходи.
Особливості застосування. Не рекомендується прийом препарату протягом першого триместру вагітності та уперіод лактації.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Бронхосевт може використовуватись одночасно з антибіотиками та іншими хіміотерапевтичними лікарськимим засобами, антипіретиками та вітамінами. Слід враховувати лікарскьку взаємодію з інгібіторами МАО, резерпіном, трициклічними антидепресантами.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі від 2 ОС до 25 ОС, у захищеному від світла та недоступному для дітей місці.