Кіста яєчника - це доброякісна пухлина у вигляді мішечка, заповненого рідиною від 15 до 20 см в діаметрі. Це захворювання проявляється найчастіше у молодих жінок, рідше, ніж у тих, кому за 50. Кіста яєчника може і не мати симптомів, тому іноді її знаходять під час випадкового обстеження органів малого таза.
Які бувають кісти яєчника?
Найпоширеніша - функціональна. Вона зникає сама по собі і не вимагає медичного втручання, тільки постійного спостереження у лікаря. Функціональна кіста виникає на початку менструації, пізніше розриваючись і доставляючи жінці незручності у вигляді різкого болю внизу живота, який може віддавати в поперек.
Фолікулярна кіста може утворитися з жовтого тіла (фолікул - мішечок, який розривається в період овуляції, називається жовтим тілом).
Лютеїнові кісти виникають через надмірне накопичення рідини в жовтому тілі,
геморагічні - як наслідок крововиливу всередині жовтого тіла,
параоваріальні - в період статевого дозрівання, коли в фолікулі накопичується рідина,
дермоідні - коли всередині кісти виявляються тканини волосся, хрящів або кістки. У випадку з останнім видом необхідно термінове хірургічне втручання, оскільки така кіста дає ускладнення.
Причини і симптоми кісти яєчника
До причин розвитку кісти яєчника відносяться гормональні порушення, запальні захворювання органів малого таза, генетична схильність, пізня менопауза, аборт, раніший наступ менструацій, безпліддя, порушення менструального циклу, гіпотеріоз, ожиріння.
Основними симптомами є:
- різкий біль в животі при статевому акті або фізичній напрузі
- постійні хворобливі менструації, здуття живота
- блідість, слабкість, запаморочення
- печія, болі в животі
- надмірний ріст волосся на тілі
- часте сечовипускання
- нудота блювота
- набір ваги
- тахікардія
- висока температура
- напруження передньої черевної стінки
- кров'янисті виділення і біль у піхві
Однак бувають випадки, коли це захворювання проходить без будь-яких відмітних симптомів. В окремих випадках можуть проявитися один або кілька симптомів відразу.
Лікування кісти яєчника
Лікування залежить від розмірів кісти, її виду, віку жінки і супутніх хвороб. При відсутності ускладнень застосовуються оральні контрацептиви (гормони в них блокують роботу яєчників, а це призупиняє утворення нових кіст), а також різні вітаміни, гомеопатичні препарати. Якщо пацієнтка страждає ожирінням, то призначають дієту, заняття спортом.
Якщо при лікуванні кіста розсмоктується, застосовується хірургічне втручання. Серед основних типів операцій можна виділити лапароскопічне втручання, кістектомію (коли видаляється лише сама кіста), клиноподібну резекцію яєчника (пошкоджує здорову тканину яєчника), аднексектомію (видаляють придатки матки), оваріектомію (видаляють яєчник), а також біопсію яєчника.
Якщо у вас є підозри на кісту яєчника, негайно зверніться до лікаря. Запорукою одужання є своєчасне лікування, тому регулярно перевіряйтеся у гінеколога, навіть якщо вас нічого не турбує.