Для чого взагалі потрібен жовчний міхур? Жовч - це продукт роботи клітин печінки, який є важливим компонентом так званих травних соків. Жовч залужнює середовище верхніх відділів кишечника, що дозволяє повноцінно працювати ферментам підшлункової залози, емульгує, тобто розщеплює, жири і виступає в ролі природного антисептика. Жовчоутворення - безперервний процес. Важко собі уявити, але за добу печінкою виробляється більше півлітра жовчі. Поза процесами прийому їжі велика частина жовчі накопичується в жовчному міхурі, де, за рахунок всмоктування води стінкою міхура, вона стає більш концентрованою майже в 10 разів! Харчова грудка потрапила в дванадцятипалу кишку? Жовчний міхур скорочується і викидає концентровану жовч в просвіт кишечника.
Збій системи Жовч - складна багатокомпонентна рідина. Близько 20% її складу представлено жовчними кислотами, білірубіном, холестерином і іншими компонентами. Порушення обмінних процесів в організмі позначається і на складі жовчі. Надмірна вага, метаболічний синдром і гіперхолестеринемія не кращим чином впливають на склад жовчі, в результаті чого її компоненти випадають в осад, формують пластівці, а потім і каміння. Жіночий організм в силу особливостей гормонального фону більш схильний до розвитку жовчнокам'яної хвороби (ЖКХ), а найбільшим провокатором виникнення цієї недуги є вагітність! Крім гормонів, свою лепту в розвиток ЖКХ вносить збільшена в розмірах матка, яка відтісняє кишечник, підтискає жовчний міхур, тобто порушує нормальний пасаж жовчі.
Тривожні "дзвіночки" Тривалий період ЖКХ може протікати безсимптомно. "Важкість" в правому підребер'ї, періодична нудота і блювота - перші "дзвіночки" неблагополуччя в жовчовидільній системі! Типовим проявом хвороби є больовий синдром за типом печінкової або жовчної коліки. Часто виникнення болю провокує вживання жирної, "важкої" їжі, тривала поїздка і т.д. Біль при жовчній коліці досить інтенсивний, локалізується в правому підребер'ї і має нападоподібний характер. Камені в жовчному міхурі провокують розвиток запалення. Запальні зміни в стінці жовчного міхура супроводжуються підйомом температури тіла і ознобом.
Важливо! Дискомфорт, тяжкість і біль - попередження організму про біду, і до них треба прислухатися. Якщо такі симптоми виникли в правому підребер'ї, після прийому їжі (частіше жирної, смаженої), супроводжуються нудотою, відрижкою і здуттям живота, слід подумати, в тому числі, і про камені в жовчному міхурі!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Просте очищення жовчного міхура Діагностика та лікування Скринінговим методом обстеження хворих з клінікою печінкової коліки є ультразвукове обстеження. Метод дозволяє оцінити стан всієї жовчовивідної системи, наявність конкрементів, їх розміри.
XXI століття - період новаторських підходів в медицині, проте відносно ЖКХ фахівці прийшли до висновку, що домогтися радикальних результатів можна тільки оперативним втручанням - видаленням жовчного міхура. Холецистектомія не калічить і дає найкращий результат. Золотим стандартом в даний час є лапароскопічна методика виконання операції. Мінімальна операційна травма дозволяє пацієнтові раніше встати, почати прийом їжі і вже на 2-3 добу відправитися додому.