Зі скаргами пацієнтів на судоми ніг лікарі загальної практики стикаються регулярно, причому дане явище турбує осіб абсолютно різних категорій - молодих і літніх людей, чоловіків і жінок, вагітних і дітей. Найчастіше судоми трапляються під час засипання або вночі, під час сну людини, змушуючи його прокинутися і відчути декілька вельми неприємних миттєвостей. Про те, що являють собою судоми ніг, чому вони виникають і як з ними боротися і піде мова в нашій статті.
Що таке судоми
Мимовільні скорочення однієї або декількох груп м'язів, що супроводжуються больовими відчуттями, отримали назву судом. Найбільш частим явищем є судоми в ногах, а точніше, судоми литкового м'яза (вона розташована на задній поверхні гомілки). За певних причин цей м'яз раптово спазмується, що тягне за собою максимально можливе розгинання стопи - людина нібито стає навшпиньки. Як зрозуміло з визначення, м'язовий спазм супроводжується інтенсивної, часто нестерпним болем.
Чому виникають судоми ніг
Причин виникнення судом насправді безліч - від банального неповноцінного харчування до серйозних, що загрожують життю, захворювань. Переважна більшість судом ніг провокують причини, зазначені нижче.
- Порушення балансу вітамінів і мікроелементів в організмі: недолік магнію - причина ¾ всіх випадків судом нижніх кінцівок; хвороби щитовидної залози;
-гіповітаміноз В (переважно В6);
-хронічна ниркова недостатність (оскільки при цьому захворюванні порушується виведення з організму продуктів обміну, які надають на нього токсичну дію).
-Знижений вміст глюкози в крові - гіпоглікемія.
-Найчастіше зустрічається при надто агресивною терапії цукрового діабету або при недотриманні діабетиком режиму харчування.
-Тривалі, надмірні фізичні навантаження на ноги - біг, ходьба, плавання, футбол та інші.
-Варикозне розширення вен, тромбофлебіт.
-Хронічні порушення кровообігу в судинах нижніх кінцівок (облітеруючий атеросклероз та інші захворювання);
- Хвороби серцево-судинної системи, що супроводжуються явищами серцевої недостатності і, як наслідок, порушенням кровотоку в найбільш віддалених від серця частинах тіла, зокрема, в стопах і гомілках.
- Дегенеративно-дистрофічні захворювання хребта (остеохондроз).
-Дисбаланс жіночих статевих гормонах, а саме, надмірний вміст в крові естрогенів.
-Психоемоційне перенапруження.
- Хронічна нестача сну.
- Наш часто неправильний спосіб життя призводить до того, що вже в молодому віці системи організму людини одна за одною дають збій: через постійні стреси починає підвищуватися тиск, через носіння високих каблуків з'являються проблеми з венами, через неправильне харчування виникають гіповітаміноз або, що ще гірше, хронічні хвороби травного тракту, що порушують нормальне всмоктування поживних речовин з органів травлення в кров;
- через самолікування інфекційних хвороб (зокрема, ангін) розвиваються ускладнення у вигляді неухильно прогресуючих хвороб серця (набуті вади) і нирок (гломерулонефрит).
Оскільки основною причиною судом м'язів ніг є дефіцит магнію, хотілося б висвітлити цю проблему докладніше. Незбалансоване харчування більшості з нас приводить до того, що рівень вмісту магнію в крові поступово знижується. Наші шкідливі харчові звички, такі як регулярне вживання кави, алкогольних напоїв, солодкої і борошняної їжі, сприяють меншою всмоктуваності цього мікроелемента з продуктів харчування в кров. Коли виникає гіпомагніємія (знижений рівень магнію в крові), організм намагається компенсувати її, "вимиваючи" мікроелемент з кістково-м'язової системи. Саме тому, якщо здати аналіз крові на рівень магнію, результати його покажуть норму або навіть надлишок даного мікроелемента.
Крім судом на недолік в організмі магнію можуть вказати і інші симптоми: погіршення пам'яті, зниження концентрації уваги, швидка стомлюваність, нервові тіки; оніміння кінцівок; дратівливість, тривожність, нічні кошмари, рясне нічне потовиділення; ларинго-, бронхо, езофагоспазм (періодично виникаючі спазми гортані, бронхів або стравоходу); болю в животі,запори або проноси; хворобливі менструації у жінок; випадання волосся, ламкість нігтів; зубні болі, карієс; болю в області серця, тахікардія (підвищена частота скорочень серця), різного роду аритмії. Якщо у хворого крім судом ніг є кілька описаних вище симптомів, ймовірно, однією з причин мимовільних м'язових скорочень слід вважати саме дефіцит магнію.