Хронічний панкреатит підшлункової залози розвивається в більшості випадків на тлі гострого захворювання. У той же час він може бути і первинним, якщо пацієнт страждає на цироз печінки, гепатит, патологію дванадцятипалої кишки, жовчнокам'яну хворобу, алергію, атеросклероз, зловживає алкоголем.
Дієта при панкреатиті, що протікає в хронічній формі, вважається основною при терапії даного захворювання. У стадії ремісії число калорій, що містяться в щоденному раціоні, має відповідати фізичному навантаженні. Їжу рекомендується приймати до шести разів на добу, не забуваючи про продукти харчування, які здатні на послаблюючу дію.
Важливо стежити за добовим споживанням білка. Так як він необхідний для нормального протікання відновних процесів, його необхідно вживати в достатній кількості - до 130 грам на добу, причому тільки 30% білка повинно бути рослинного походження.
У раціон пацієнта, що страждає на хронічний панкреатит, необхідно включати яловичину, телятину, м'ясо кролика, курку, індичку, нежирну свинину. Заборонені: баранина, жирна свинина, а також м'ясо гусака, качки і дичина. Якщо хворого турбують часті болі, м'ясні страви відварюються в рубаною вигляді або готуються на пару, не можна запікати страви в духовці, обсмажувати і тушкувати. Подібним чином готується і нежирна риба.
М'ясні і рибні страви з низьким вмістом жиру допомагають пацієнту уникнути жирового переродження печінки, що при хронічному панкреатиті має велике значення. Подібна властивість є і у домашнього сиру, але тільки якщо він некислий і свіжий, магазинний сир не рекомендується.
Молоко в чистому вигляді при хронічному панкреатиті найчастіше погано переноситься, тому його краще додавати в каші, супи, киселі при їх приготуванні. Навіть в тому випадку, якщо молоко хворими переноситься добре, не слід ним зловживати, випиваючи не більше половини склянки теплого молока на добу маленькими ковтками. Набагато корисніші для людей, які страждають панкреатитом, свіжі кисломолочні продукти. Заборонений при загостренні захворювання сир в стадії ремісії можна з'їсти в невеликій кількості за умови хорошого самопочуття. Сир повинен бути нежирним і негострим. Цільні яйця з раціону виключаються, в той же час дозволяються білкові омлети, приготовані на пару, страви зі збитими білками, крім того, яйця можуть бути присутніми у вигляді добавки в інших стравах.
Білки рослинного походження можуть бути представлені рисом, вчорашнім хлібом, сухарями, манною кашею, вівсянкою, гречкою, макаронними виробами. Бобові культури вживати в їжу при панкреатиті заборонено.
Жирів в харчовому раціоні повинно бути не більше 70 грамів, причому 80% з них - жирів тваринного походження, їх краще з'їдати разом з іншими стравами і харчовими продуктами. Масло краще класти в готову страву безпосередньо перед їжею, рослинна олія допустима тільки за умови гарної переносимості. Заборонені кулінарні жири, маргарин, яловичий і свинячий жир.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Очищуємо підшлункову залозу за допомогою лаврового листаВуглеводів в добовому раціоні повинно міститися не більше 350 грамів, вони можуть бути представлені цукром, медом, варенням, сиропом. З продуктів, багатих на вуглеводи, допускаються сухарі, манка, вівсянка, гречка, перловка, рис, макаронні вироби. Також пацієнтам дозволено їсти картоплю, моркву, буряк, гарбуз, кабачки, патисони. Овочеві страви повинні бути приготовані на пару або на воді, можна з'їсти овочевий парової пудинг. Відварені овочі краще вживати в протертому вигляді з додаванням круп'яного відвару.