Діабетична кома розвивається не в одну мить, її провісником є передкоматозний стан. У хворого посилюється спрага, з'являються головні болі і слабкість, дискомфорт в області живота, що супроводжується нудотою і досить часто, блювотою. Кров'яний тиск падає, температура тіла нижче норми. Пульс прискорений, ниткоподібний.
Згодом з'являється слабкість і сонливість зростають, з'являються порушення в роботі центральної нервової системи у вигляді повної або часткової втрати свідомості, шкіра втрачає нормальний тургор, тонус м'язів знижується. Артеріальний тиск може опуститися до дуже низьких цифр.
Специфічний ознака розвитку діабетичної коми - це поява запаху ацетону (перестиглих яблук) з рота. Якщо на цьому етапі хворому не надати адекватну допомогу, через деякий час настане повна втрата свідомості, і він може померти. Всі ці ознаки можуть проявлятися, наростати і посилюватися протягом декількох годин і навіть діб.
Причинами розвитку діабетичної коми може несвоєчасне введення чергової дози інсуліну або відмова від його застосування, помилка в призначенні інсулінотерапії - неправильно підібрана доза, заміна одного виду інсуліну на інший, до якого хворий виявився нечутливим.
До розвитку коми також може привести грубе порушення дієти при цукровому діабеті, в разі, якщо хворий вжив більше цукру, ніж йому потрібно; різні важкі захворювання (в тому числі і інфекційні), нервові потрясіння, вагітність і пологи, оперативне втручання.
Знаючи початкові симптоми розвитку діабетичної коми можна запобігти її розвиток і стабілізувати ситуацію введенням інсуліну. Зазвичай хворі на цукровий діабет поінформовані про можливості розвитку ускладнення і про необхідне лікування. Рекомендується обмежити споживання вуглеводів, почати прийом препаратів калію та магнію, пити лужні мінеральні води - все це допоможе усунути гіперацидозу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Клінічна картина туберкульозу кістокЯкщо стан хворого вже важкий і наближається до непритомного, необхідно терміново викликати швидку допомогу. У даній ситуації допомогти зможе тільки вчасно надана кваліфікована допомога, необхідна госпіталізація до лікувальної установи.