Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Рак товстої кишки

Категорія: 

Востанні 20 років спостерігається невпинний ріст захворюваності на рак товстої кишки, яка в Україні становила 15,6 на 100 тис. населення. Цей різновид раку за частотою посідає 3-тє-4-те місце серед пухлин травного каналу. До чинників, шо сприяють виникненню хвороби, належать деякі особливості харчування, адинамія, спадковість. В осіб, у харчуванні яких переважають тваринні білки і жири, рак товстої кишки трапляється частіше. Має значення тривалість контакту канцерогенних речовин із слизовим шаром кишок. Вживання їжі, багатої на клітковину, що пришвидшує просування її по кишках, зменшує ступінь ризику раку.
До передракових станів належать поліпи і поліпоз кишки, хронічний виразковий коліт.
Найчастіше рак товстої кишки локалізується в сліпій (35 %) і сигмоподібній ободовій кишках (34 %). Залежно від характеру росту пухлини розрізняють три її форми - екзофітну, ендофітну і змішану. При екзофітній формі росту пухлина частіше розвивається в правій половині товстої кишки та поперечній ободовій кишці. Таке новоутворення має вигляд поліпоподібної, вузлуватої або блюдцеподібної пухлини. Вона повільно росте в напрямку просвіту кишки, нерідко спостерігаються її розпад і перифокальне запалення. При ендофітній формі пухлина частіше локалізується в лівій Половині товстої кишки. Для неї характерний переважно інфільтруючий ріст у підслизовому шарі з поширенням на всі шари стінки кишки і звуженням її просвіту.

Клініка раку товстої кишки


Прояви раку правої і лівої половини товстої кишки різні. До характерних ознак правобічного ураження належать: ниючий біль у правій здухвинній ділянці або правому підребер'ї; наявність пухлини, яку нерідко визначають під час пальпації живота; прогресуюча анемія, зумовлена хронічною крововтратою або інтоксикацією продуктами розпаду пухлини і запаленням. Першою ознакою пухлини лівої половини товстої кишки можуть бути домішки слизу і крові в калі. В зв'язку з інфільтруючим ростом пухлини в дистальних відділах товстої кишки рано чи пізно з'являються ознаки кишкової непрохідності: приступоподібний біль у животі, здуття його, затримка випорожнень і газів з наступним проносом.
До ускладнень раку товстої кишки належать перфорація, кровотеча і кишкова непрохідність, які потребують відповідного реагування з боку медичних працівників. Сучасна схема обстеження з метою діагностики раку товстої кишки повинна включати: дослідження калу на приховану кров (гемокульт-тест), колоноскопію з біопсією, іригоскопію з подвійним контрастуванням.

Лікування раку товстої кишки


Основним методом лікування раку товстої кишки є хірургічний. При локалізації пухлини у сліпій, висхідній ободовій кишці і печінковому куті виконують правобічну геміколектомію; в селезінковому куті і низхідній ободовій кишці - лівобічну геміколектомію; в поперечній і сигмоподібній ободових кишках - резекцію відповідних кишок. До паліативних операцій належать накладання обхідних кишкових анастомозів і колостом. Після радикальних операцій можливе проведення курсів хіміотерапії.

Прогноз при раку товстої кишки


П'ятирічна тривалість життя після хірургічного лікування становить пересічно 50 %. Віддалені результати залежать від стадії раку товстої кишки. При ураженні лише слизового і підслизового шару без наявності метастазів у регіонарних лімфатичних вузлах 5-річний термін переживають 80-85 % хворих.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus