Міф 1. Холестерин шкідливий Навпаки, він дуже навіть корисний. З холестерину в нашому організмі утворюються статеві гормони, він становить основу жовчі, входить в структуру мембран клітин нервової тканини, бере участь в утворенні вітаміну D. Шкідливим ж він стає лише коли перебуває в крові в надлишку — це призводить до проблем з судинами.
Міф 2. Надходить тільки з їжею Це не так. Основна кількість — близько 60-80% холестерину — наш організм синтезує сам, і лише близько 20-40% його надходить з їжею. Більш того, якщо ми обмежуємо холестерин спеціальною дієтою, то його утворення в печінці підвищується, і навпаки. Тому сенс профілактичних безхолестеринових дієт сумнівний. Вони актуальні тільки для тих, у кого рівень холестерину дійсно підвищений. Всім іншим переборщувати з ним не можна. Врахуйте, найбільш багаті на холестерин продукти — свинина і молокопродукти, особливо тверді сири.
Міф 3. Першопричина хвороб Сам по собі високий рівень холестерину не може бути прямою причиною жодної хвороби. Це тільки маркер порушень обміну речовин. Приміром, дуже поширене уявлення, що холестерин — основна причина атеросклерозу. Насправді в атеросклерозу інші причини. Це ожиріння, часті стреси, погана спадковість, хвороби печінки, малорухливість і куріння.
Міф 4. Сало допомагає Якщо їсти його в помірних кількостях — до 20 г на день — і рідко, то воно дійсно може знижувати холестерин. Але чим більше налягати на нього, тим більше буде зворотний ефект — холестерин буде зростати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вода з лимоном: прості ліки для тиску Міф 5. Холестерин — найважливіший жировий показник Крім холестерину, є ще й жировий показник, який багато медиків вважають важливішим! Це тригліцериди. Якщо високий рівень холестерину — всього лише слабкий дзвіночок порушень обміну речовин, то підвищені тригліцериди — серйозний дзвоник. Але як і холестерин, вони будуть лише вказувати на те, що в організмі є якесь порушення — метаболічний синдром, порушення щитовидної залози тощо.
Міф 6. Люди з високим холестерином живуть менше Дійсно, є дослідження, що підтверджують це. Але вчені замовчують інші дослідження, які свідчать протилежне! Наприклад, в 1994 р лікарем Харлан Крумхольц з відділу серцево-судинної медицини Єльського університету, було опубліковано дані, що свідчать про те, що люди з високим холестерином вмирали вдвічі рідше, ніж ті, у кого був низький його рівень.
Міф 7. Нормалізувати рівень холестерину можна тільки ліками Це не так. Природні продукти, у тому числі такі, як яєчний жовток, горіхи, рафіновані рослинні масла, що містять, поряд з холестерином, речовини, які нормалізують жировий обмін і обмін холестерину в організмі — фосфатиди.