Саме в жовчний міхур з печінки потрапляє жовч і є для неї свого роду резервуаром, де вона зберігатися, концентрується і набуває більш густу консистенцію. З їжею жовч виділяється по протоки міхура, потім потрапляє в загальну жовчну протоку, а після в кишечник, де і бере участь у процесі травлення. Щоб жири і вуглеводи розщепилися, в кишечнику необхідна жовч і ліпаза, фермент підшлункової залози. Також жовч впливає на що надійшли в складі їжі жиророзчинні вітаміни (А, D, E, F, K), які є і антиоксидантами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому у вас виникає запор: 4 причиниОсновною причиною появи холециститу, є жовчнокам'яна хвороба, а також інфекції (вірусні гепатити В, С) і паразити (лямблії). Режим харчування і його особливості викликає застій і зміна складу жовчі, що в свою чергу сприяє розвитку холециститу. За формою холецистит може бути хронічним і гострим.
Больові відчуття в правому підребер'ї тупого або різкого характеру - основні симптоми запаленого жовчного міхура. Також можуть турбувати такі ознаки як підвищена температура, блювота, нудота, озноб.