Навіть саму швидку допомогу необхідно дочекатися, а це дуже часто самі вирішальні 10-15-20 хвилин, і тільки від правильних і холоднокровних дій людей, що знаходяться поруч у цей момент, залежить порятунок життя людини.
Насамперед необхідно забрати постраждалого з-під завалів або води, загасити палаючий одяг, винести з палаючого приміщення або зони забруднення отруйними речовинами, витягти з машини, вагона і т. д.
Важливо вміти швидко і правильно оцінити стан людини.
При огляді спершу визначити, живий він чи мертвий, потім визначити тяжкість поранення або травми, чи триває кровотеча.
І не гаючи ані хвилини життя постраждалого, починати надання медичної допомоги.
Постарайтеся убезпечити себе і потерпілого.
Тримайте його в теплі, використовуйте всі можливості для його зігрівання, при відсутності ковдр і грілок застосовуйте пляшки з гарячою водою, камені і цеглу, нагріті на багатті.
Якщо у потерпілого немає поранення живота і він у свідомості, то, якщо дозволяють умови, давайте йому якомога більше пиття, найкраще води з додаванням солі (одна чайна ложка) і питної соди (половина чайної ложки) на 1 літр води.
При ранах живота замість пиття слід прикладати до губ змочені водою серветки, носові хустки, губки.
Коли відбувається трагедія, не завжди є можливість використовувати засоби і медикаменти з аптечки. Допомога затримується, немає можливості повідомити в служби порятунку. Ми губимося, бачачи безпорадних постраждалих, і немає нічого, щоб їм допомогти.
Озирніться навколо. Використовуйте і застосовуйте все, що не зашкодить постраждалим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Симптоми і перша допомога при непритомностіЩо робити не можна, щоб не погіршити стан потерпілого.Переносити потерпілого на інше місце, якщо йому не загрожує вогонь, обвалення конструкцій будівлі, а слід робити штучне дихання або надавати першу медичну допомогу прямо там, де все сталося.
Накладаючи пов'язку, шину, не робіть того, що заподіє додатковий біль, погіршить самопочуття.
Торкатися до рани руками або будь-якими предметами.
Вправляти органи, що випали при пошкодженні грудей і живота.
Давати воду або ліки для прийому всередину потерпілому без свідомості.
Видаляти видимі сторонні тіла з ран живота, грудей або голови. Залиште їх на місці, навіть якщо вони значних розмірів і легко можуть бути видалені. При спробі їх видалення можливі значні кровотечі або інші ускладнення. До прибуття швидкої допомоги накрийте перев'язочним матеріалом і обережно забинтуйте.
Залишати на спині потерпілого без свідомості, особливо при нудоті і блювоті. Залежно від стану його потрібно повернути на бік або, в крайньому випадку, повернути набік його голову.
Знімати одяг і взуття у потерпілого у важкому стані. У даному випадку їх слід розірвати або розрізати.
Дозволяти потерпілому дивитися на свою рану.
Не обтяжувати його стан вашим схвильованим або стурбованим виглядом, надайте допомогу спокійно і впевнено, заспокоюючи і підбадьорюючи потерпілого.
Намагатися витягти потерпілого з вогню, води, будівлі, що загрожує обвалом, не прийнявши належних заходів для власного захисту і безпеки.