Ознаками вивиху є біль в області суглоба, зміщення кісток, зміна форми, набряк. У цьому випадку суглоб також незвично рухливий, а довжина кінцівки змінена. Але ці всі зовнішні прояви травми нічим не відрізняються від ознак перелому, тому, якщо ви не медик, точно визначити, що сталося, не зможете. У кожному разі людину необхідно терміново доставити до медичного закладу, де зможуть зробити рентген і вправлять вивих.
Лікування вивиху виконується в кілька етапів. Перший - це, власне, вправлення самого вивиху, що робиться тільки професійними медиками і ні в якому разі не в домашніх умовах. Щоб ця операція була проведена успішно і безболісно, хворому вводять знеболюючі ліки, що розслаблює м'язи пошкодженої кінцівки.
Яка при цьому використовується анестезія, залежить від того, наскільки складна травма і де знаходиться вивих. Наприклад, вивихи плеча, передпліччя, гомілковостопного суглоба і т.п. вправляють після введення місцевих анестетиків, а травму стегна і застарілі вивихи усувають тільки під загальним наркозом. А якщо це зробити з яких-небудь причин неможливо, вивих вправляють навіть хірургічним шляхом.
Після того як суглоб встав на місце, накладають гіпсову пов'язку. З вивихом стегна все складніше: необхідно скелетневитягування. Тривалість носіння гіпсу залежить від місця травми. Плече фіксують протягом трьох тижнів, передпліччя - до двох, а стегно - близько місяця. Цей період дуже важливий, оскільки якщо загоєння пошкодженої капсули і зв'язок суглоба порушено, в подальшому може розвиватися так званий звичний вивих. Для його повторення вже не потрібно буде навіть прикладати великих зусиль. Так що постарайтеся утримати такого хворого від різких рухів і упорів на пошкоджену кінцівку.
У той час, коли накладено гіпс, ще можуть бути запалення і хворобливі відчуття, тому травмованій людині доведеться приймати протизапальні препарати, антибіотики для профілактики інфекцій і болезаспокійливі засоби.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як відновитись після травми суглобівПісля того, як гіпс знято, лікар призначає лікувальну фізкультуру і фізіотерапевтичні процедури (це виключається тільки в ранні терміни після вивиху передпліччя). Велике значення для відновлення функцій ушкодженого суглоба має також масаж. У разі травми нижніх кінцівок іноді рекомендують носіння ортопедичного взуття (при вивиху стопи, наприклад).
Відновлення після вивиху проходить набагато швидше, якщо в щоденному раціоні хворого знаходяться всі необхідні для суглобів і кісток вітаміни і амінокислоти.