1. Тестостерон виробляється в людському організмі незалежно від статі. Для чоловіків він є головним статевим гормоном.
Норма вмісту тестостерону в крові чоловіка знаходиться в межах від 2 до 10 нг / мл.
Для жінок цей показник становить 0,2-1,0 нг / мл.
Підвищення концентрації тестостерону у чоловіків свідчить про захворюваннях (пухлинах) яєчок або ранньому статевому дозріванні. Зниження показника погіршує якість сперми, а також може бути симптомом деяких небезпечних захворювань нирок або печінки. У жінок збільшення цього гормону може стати причиною раннього викидня.
2. До жіночих статевих гормонів відносяться естрогени: прогестерон і естрадіол. Вони готують матку до запліднення, регулюють менструальний цикл, забезпечують розвиток яйцеклітини і сприяють збереженню плоду. Їх концентрація в крові змінюється в залежності від фази циклу.
Для прогестерону норми складають: - фолікулярна фаза - 1,0-2,2 нМ / л; - лютеиновая фаза - 23,0-30,0 нМ / л; - постменопауза - 1,0-1,8 нМ / л.
Показники естрадіолу не повинні виходити за наступні межі: - фолікулярна фаза - 198-284 пМ / л; - лютеиновая фаза - 439-570 пМ / л; - постменопауза - 51-133 пМ / л.
Перевищення нормального рівня жіночих статевих гормонів вказує на пухлини яєчників і кори надниркових залоз, цироз печінки, вагітність. Їх зниження спостерігається при недорозвиненні і склерозі яєчників, відсутності овуляції і загрозливому аборті.
3. ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) виробляється гіпофізом і стимулює розвиток фолікулів у жінок і сім'яних канальців у чоловіків.
Норма для чоловічого організму становить від 2 до 10 од / л, для жіночого - від 4 до 150 од / л в залежності від фази менструального циклу.
Концентрація ФСГ підвищується при порушеннях виробництва сперми, погіршенні функцій яєчників, після кастрації і в період менопаузи. ФСГ знижується під дією гормональних контрацептивів, під час вагітності та при раку передміхурової залози.
4. Лютеїнізуючий гормон (ЛГ) стимулює вироблення статевих гормонів у чоловіків і жінок.
Порушення функції статевих залоз підвищує концентрацію ЛГ, а прийом високих доз естрогенів - знижує. У нормі показник коливається у чоловіків від 2 до 9 од / л, у жінок - від 0,61 до 94 од / л в різних фазах циклу.
5. Пролактин відповідає в жіночому організмі за розвиток молочних залоз і поява грудного молока після народження дитини.
У нормі його показник становить під час вагітності від 500 до 10000 мМО / л.
Підвищення відбувається поступово в залежності від терміну. У чоловіків пролактин також присутній в межах від 58 до 475 мМО / л.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як підвищити вміст лейкоцитів в крові6. Для оцінки стану щитовидної залози досліджують вміст в крові людини тиреотропного гормону (ТТГ).Його норма становить 0,2 - 3,2 мМО / л.
Підвищення показників свідчить про недостатність функцій щитовидної залози, а зниження - про їх надлишку.